Doğa İle İç İçe Müzik Eğitimi

Ordulu müzik öğretmeni Sakine Kuzu, Altınordu sahilinde öğrencilerine bağlama eğitimi vererek doğa ile iç içe bir müzik etkinliği düzenledi. Kuzu, sanat ve enstrüman çalmanın çocuklar üzerinde olumlu etkilerini vurgulayarak, hızlı düşünme yetilerinin geliştiğini, özgüvenlerinin arttığını söyledi.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Ordulu sanatçı ve eğitimci müzik öğretmeni Sakine Kuzu, öğrencileriyle birlikte Altınordu sahilinde unutulmaz bir müzik şöleni düzenledi.

Öğrencilerine Tayfun Gürsoy Parkı'nda bağlama eğitimi veren Kuzu'nun farklı eğitim yaklaşımı, çevredeki vatandaşlar tarafından da büyük ilgiyle karşılandı.

Sakine Kuzu, sanatın ve enstrüman çalmanın çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini vurguladı. Müzik ve sanatla uğraşan bireylerin hızlı düşünme yetilerinin geliştiğini, özgüvenlerinin arttığını ve sosyal hayatta daha aktif bir rol üstlendiklerini belirterek, “Sanatın ve enstrüman çalmanın çocuklar üzerindeki etkileri sanatla ilgilenen bir insan vicdanından bağımsız hareket etmez. Müzik ve sanatla ilgilenen özellikle bir enstrüman çalan bireyler hızlı düşünüp trajik karar verir; bunun yanında öz güvenleri gelişir sosyolojik hayatta ideallerine sahip çıkar. Özgürlükçü sorgulayan vicdanlı sabırlı ve adil bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlar” ifadelerini kullandı.

“Sanatın Bütünleştirici Birleştirici Gücünden Faydalanıyorum”

Kuzu, ayrıca eğitimin sadece bir bina veya oda içinde sınırlı olmadığını, öğrencilerinin öğrendikleri bilgileri grup içinde işbirliği yaparak ortak bir ürüne dönüştürdüğünü, doğada ve toplumun içinde gerçekleştirdikleri etkinliklerle insanların takdirini kazandıklarını söyleyerek, “Eğitim sadece bir bina bir oda içerisinde sınırlamamak gerek tabi ki bunlar çok önemli ama kendi alanımla ilgili söyleyecek olursam; öğrencilerim aldıkları bu eğitimi öğrendikleri bilgileri grup içerisinde arkadaşlarıyla kaynaşıp çalışarak ortak bir ürüne dönüştürüp, doğayla iç içe olup tanımadıkları insanların bile onları dinlemesi tebrik etmesi ve alkışlaması onları bir nevi sanatsal doyuma ulaştırır. Yaptıkları işin ne kadar özel olduğunu anlamalarını sağlıyor. Bu nedenle bende bulunduğum yerde Altınordu sahilinde öğrencilerimle bir farkındalık çalışması yaptım. Sanatın bütünleştirici birleştirici gücünden faydalanarak; ahlaklı, merhametli, adil ve vicdanlı gençler yetiştirmeye bu eğitim ve öğretim yolunda hizmet etmeye devam edeceğim” dedi.

02 Eki 2023 - 15:50 Ordu/ Ordu- Eğitim

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu