“Kybele Görsellerle Tanıtılsın!”

Ordu’nun tarihi ve turizmi için tanıtım önerisi getiren ÜNTİD Derneği Başkan Adnan Sobi, Kybele heykelinin adının Ordu Çevre Yolu tünellerine verilmesini ve görsellerinin tünel girişlerine konulmasını istedi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD) Başkanı Adnan Sobi, Ordu’nun tarihine ve turizmine önemli katkılar sağlayacak önerilerde bulundu.

Yaptığı Açıklamada Başkan Sobi, “Ordu ili Karadeniz Bölgesi'nin turizm destinasyonlarının zenginliği ve bakirliği anlamında en şanslı illerin başında geliyor. Tabi ki bu değerleri gelir getirici kılan da sürdürülebilir projeler, planlı ve vitrinsel dokunuşlardır” dedi.

“Sergilenmesini Destekliyoruz”

Kybele heykelinin Ordu’da sergilenmesine ÜNTİD olarak destek verdiklerini belirten Başkan Sobi, “Türkiye 'de yerinde bulunan ilk ve tek heykel olan KYBELE, Arkeolog Yücel Şenyurt hocamızında önerdiği gibi daha güvenlikli ve korunaklı alan olan eski Tarihi Valilik binasında sergilenme düşüncesini destekliyoruz. Tarihi KYBELE'yi isminin verildiği tünellerin karşılamasını da önerdiğimizi ve arzu ettiğimizi de belirtmek isterim” diyerek açıkladı.

“Kybele Görsellerle Tanıtılsın!”

“Tünellere Kybele Adı Verilsin”

Tünellere Kybele’nin adının verilmesini isteyen Başkan Sobi, “Özellikle ülkemizde en önemli heykellerinden biri olan Kurul Kalesi KYBELE Heykeli, ilimizin tarihsel ve kültürel değerlerinin en önemli sembollerindendir. Bu ve benzeri somut kültür varlıklarının tanıtılması ve görünürlüğünün arttırılması için birçok ilimizde uygulandığı gibi Ordu Çevre Yolu Tünellerinin adının da KYBELE TÜNELİ 1 ve KYBELE TÜNELİ 2 gibi adlandırılması ve tünel girişlerine görsellerinin koyulması bölge turizminin önemli tanıtım argümanlarından olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Görsel Çalışmaları Yapılsın”

Tünellerin girişlerine Kybele heykelinin görsellerinin de koyulmasını isteyen Başkan Sobi, “Ünye Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD) olarak, Ordu Valiliğimizden, OBB Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler'den böyle bir turizm atağı ve görsel çalışma yapmasını Yücel Şenyurt hocamızın da fikri alınarak önerdiğimizi belirtmek isterim” diyerek sözlerini sonlandırdı.

01 Eki 2023 - 17:10 Ordu/ Ordu- Gündem