Orduluların Gelir Kapısı Oldu

Mavi yemişi Ordu il genelinde yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında üreticilere bugüne kadar 15 bin 570 fidan desteği verildi.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Orduluların Gelir Kapısı Oldu
Orduluların Gelir Kapısı Oldu
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu'da fındık ürününün yanı sıra Mavi yemiş de gelir kaynağı olmaya devam ediyor. 

Orduluların Gelir Kapısı Oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesinin tarımsal ekonomik gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi amacıyla başlattığı çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Ordu Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile dağıtılan ve yüksek fiyatlardan alıcı bulan mavi yemiş üreticilerin de yüzünü güldürdü. Mavi yemişi il genelinde yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında üreticilere bugüne kadar 15 bin 570 fidan desteği verildi.

Orduluların Gelir Kapısı Oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım Orman Müdürlüğü iş birliğinde, tarımsal ekonomik gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi amacıyla uygulanan “Mavi Yemiş Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında ilk olarak 2020 yılında üreticilere dağıtımına başlanan mavi yemiş fidanları meyvelerini vermeye devam ediyor. 

Orduluların Gelir Kapısı Oldu

Büyükşehir Belediyesi’nce 2020-2022 yılları arasında, Altınordu, Gülyalı, Gürgentepe, Kabadüz, Kumru, Perşembe, Ulubey ve Ünye ilçelerindeki 41 üreticiye toplam 15 bin 570 fidan desteği verildi. 51 dekar kapama mavi yemiş bahçesi oluşturuldu.

Orduluların Gelir Kapısı Oldu

Yüksek fiyatlardan alıcı bulan mavi yemiş, hasatla birlikte üreticilerin yüzünü güldürdü. İçeriğindeki antioksidan, A ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin bir meyve olan ve taze meyve olarak tüketiminin yanında meyve suyu, pasta, dondurma, çikolata, baharat, reçel, çay, kozmetik ve ilaç sanayisinde ham madde olarak da kullanılan mavi yemişin pazar sıkıntısının olmaması üretimine olan talebi de artırdı.

"Desteklerini Esirgemedi"

Gürgentepe ilçesine mavi yemişi ilk defa getiren ve yaygınlaşması için çalışan Ekrem Ataş, “Önceki yıllarda yaptığımız araştırmalarda mavi yemişin Gürgentepe ilçemizde yetişebileceğini tespit ederek yurt dışından getirdiğimiz fidanlarla ilk denemelerimizi yaptık ve başarılı olduk. Sonrasında bu çalışmalarımızın sonuçlarını Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler ile paylaştığımızda mavi yemiş yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için üreticilerimize fidan desteği sağlandı. Bu sene bu destekler kapsamında dağıtılan fidanlardan meyve aldık. Başta Sayın Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Orduluların Gelir Kapısı Oldu

"Geçim Kaynağım Oldu"

Gürgentepe ilçesi Gültepe mahallesinde mavi yemiş yetiştiriciliği yapan Adem Polat ise “Daha önceden fındık bahçesi olan arazime, fındıktan verim alamadığımdan dolayı mavi yemiş fidanı diktim. Mavi yemiş hasadımızı yaptık. Ürünümüzden lezzet ve meyve kalitesi olarak çok memnunuz. Gürgentepe ilçemizin mavi yemiş yetiştiriciliği için uygun olduğunu görüyoruz. İmkânı ve boş uygun arazisi olan tüm çiftçilerimize mavi yemiş yetiştirmelerini tavsiye ediyorum. Bizlere fındığa ilave gelir elde etmemiz amacıyla fidan desteği veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Güler’e teşekkür ediyorum” dedi. 

28 Ağu 2023 - 12:24 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz