Ulubeyliler Kararlılığını Koruyor!

Ordu'nun Ulubey ilçesinde bulunan Sayaca ve Çatallı Mahalleleri'nde planlanan bentonit madeni işletmeciliğine karşı çıkan köylüler, Sayaca Köyü Çevre Platformu (SAYÇEP) adını verdikleri bir inisiyatif oluşturarak halkı bilgilendirmeye yönelik toplantılar düzenlemeye devam ediyor.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Altınordu Sayaca Mahallesi'nde yer alan bu platform, Ordu Çevre Derneği ile birlikte işbirliği yaparak, bentonit madeni konusunda halkı aydınlatma toplantıları düzenliyor. Bu toplantılarda alınan kararlar ve tartışmalar üzerine platform üyeleri ile köylüler bir araya geliyor.

Ancak bentonit madeni için alınan "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir" kararına karşı platform üyeleri ve Ordu Çevre Derneği, kararın hukuksal yönüne itiraz etmek amacıyla Ordu İdare Mahkemesine başvurmuştu. Bu davada, bentonit madeni işletmeciliğine karşı çıkan köylüler ve çevre savunucuları temsil ediliyor. 

SAYÇEP ve Ordu Çevre Derneği'nin çabaları, bölgenin doğal ve çevresel zenginliklerini koruma amacını taşıyan ve yerel halkın sesini duyurmayı amaçlayan önemli bir girişim olarak öne çıkıyor. Mahkeme süreci ve çevresel etkileri konusundaki gelişmeleri takip etmek, projenin geleceği hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için yerel haber kaynakları ve resmi kurumların duyuruları önemli olacaktır.

"Bizleri Yıldırmıyor"

SAYÇEP sözcülerinden Resul Ses, yapılan bilgilendirme toplantısında Ordu Çevre Derneği'ne katkı ve destekleri için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, tek yürek olarak hareket ettiklerini söyledi. Bentonit madeninin nerelerde kullanıldığını da belirtti ve şü ifadelere yer verdi; "Kim ne derse desin birlikteliğimiz sürecek. Köyümüzün toprağını,suyunu; tarım arazilerimixi ve ormanımızi koruyacağız. Bu gerçeği ev ev anlatacağız. “Bu içinde bulunduğumuz süreç bizleri korkutmuyor ve yıldırmıyor. Aksine bu yaşadıklarımız bizleri daha da birbirimize yakınlaştırdı, azmimizi ve şevkimizi daha canlı kıldı. Bu süreçte nelere başarabileceğimizi bizlere gösterdi. Bizleri her şeye karşı olarak lanse edenler yanılıyorlar. Bizlerin karşı olduğu şey yaşam alanlarımızın ve yaşama hakkımızın gasp edilmesidir. Bu hak gaspına karşı da hukuki olarak elimizden gelenin fazlası yaparak topraklarımızı asıl sahipleri olan bir sonraki nesillere aktaracağız. Süreç içerisinde yapılan hukuksuz işlemlerin farkındayız, tespitlerini tamamladık. Bu çerçevede onların eksik bıraktığı ne varsa biz de o oranda elimizi güçlendirip bu hukuk mücadelesinden zaferle ayrılacağız. Son olarak bilinmesini isterim ki bizler yorulmuyoruz ve usanmıyoruz, gerekirse fındık bahçesinde çalışanların yanına tek tek gidip bu olayı anlatıp herkese karşı şeffaf bir süreç götüreceğiz. Her gittiğimiz yerde çok yoğun bir ilgiyle karşılanıyoruz, bundan sonra da bunun katlanarak devam edeceğine eminiz.” 

13 Ağu 2023 - 12:16 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz