Güneş Yanıklarına Dikkat!

Ordu Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Mervegül Kaya, güneş yanıklarına karşı tedbirli olunması gerektiğini dile getirdi.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Yaz geldi, deniz sezonunun açılmasına sayılı günler kaldı. Yakıcı güneş ışınlarına karşı açık tenli kişilerin tedbirli olması gerektiğinin altını çizen Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Mervegül Kaya, "güneş yanığı, cildin yoğun güneş ışığına maruz kalması sonucu ortaya çıkan, ilgili bölgenin akut iltihaplanması durumudur. Açık cilt rengine sahip bireyler ve çocuklar yanık için risk grubundadırlar ve güneş yanığına daha hassastırlar. Güneş yanığı, geniş bölgelerde ortaya çıktığında tehlikeli sistemik etkilere yol açarak hayatı tehdit edebilmektedir. Bu sebeple açık tenli bireyler ve özellikle de çocuklar güneşe çıkarken mutlaka şapka ve güneş gözlüğü gibi koruyucu aksesuarlar kullanmalı ve güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelidirler" diye konuştu. 

Güneş Yanıklarına Dikkat!

"Deri Kanserine Neden Oluyor!"

Güneş yanığının ciltte kabarcıklara neden olduğunu kaydeden Başhekim yardımcısı Kaya, "Hafif bir güneş yanığı sadece kızarıklığa neden olurken, şiddetli yanıklarda ciltte kabarcıklara neden olabilir ve iyileştiğinde de yara izi bırakabilir. Güneş yanığı, güneş ışınları dışında solaryum gibi yapay bir ışık kaynağından da kaynaklanabilir. Yanığın neden olduğu hasar öncelikle epidermisi, yani en üst deri tabakasını etkiler. Ancak epidermisin altındaki tabaka olan dermisde de hasar ve iltihap oluşabilir. Tekrarlanan güneş yanığı vakaları, cildin daha hızlı yaşlanmasına neden olur ve sonunda deri kanserine yol açabilir" ifadelerini kullandı. 

Güneş Yanığı Belirtileri Nelerdir? 


Güneş yanığının tipik belirtilerinden bahseden Kaya, şu maddeleri sıraladı; "genellikle her hareketle acı veren, kızarmış bir cilttir. Ek olarak cilt hafifçe şiş ve kaşıntılı da olabilir. Ciddi yanıklarda ciltte içi sıvı dolu kabarcıklar da bulunabilir. Şiddetli ağrı veya kabarma varsa, doktora başvurmak gerekir. Güneş yanığına aşağıdaki belirtilerden herhangi biri eşlik ediyorsa kısa süre içerisinde bir sağlık kuruluşuna başvurulması çok önemlidir:

Bulantı ve kusma

Baş ağrısı

Ateş

Titreme

Boyun tutulması

Eğer bebekler ya da küçük çocuklar güneş yanığına maruz kaldıysa, her durumda bir doktora başvurulmalıdır.

Güneş Yanığı Risk Faktörleri
Güneş ışınlarının daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabileceği bazı risk grupları mevcuttur. Bu gruplar şöyledir:

· Beyaz ten ve kızıl saçlı olanlar

· Güneş yanığı geçmişi olan kişiler

· Yoğun güneşli bir yerde yaşamak veya tatil yapmak

·  Açık havada çalışanlar

· Sık sık spor yapıp açık havada yüzenler" 

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? 


Güneş yanığı durumunda, cildin yeterince soğutulması önemli. Başhekim Yardımcısı Mervegül Kaya, "Cilde soğuk tatbiki, acıyı hafifletir ve iltihabı önler. Bununla birlikte, buz küpleri gibi aşırı soğuk maddeler tedavi için uygun değildir. Soğuk suya batırılmış havlu kullanmak yeterli olacaktır. Soğuk kompres uygulamasına en az yarım saat ve mümkünse yanık bölgedeki ağrı kesilinceye dek devam edilmelidir. Ek olarak bol sıvı alımı önemlidir; çünkü güneş yanığı nedeniyle ciltten fazla miktarda sıvı kaybı olur. Güneş yanığı için evde popüler olarak uygulanan yanık cilde yoğurt soğuk sürülmesi, soğuk olduğundan sadece acıyı hafifletebilir, fakat ciltte yanık nedeniyle oluşan iltihabi durumu iyileştirici bir etkisi yoktur. Ek olarak, süt ürünlerindeki bakteriler enfeksiyonları tetikleyebildiğinden, yoğurt, peynir gibi besinleri cilde sürmekten kaçınmak gerekir. Cilde diş macunu sürmek de faydadan çok zarar getirecek bir uygulama olduğundan, asla yapılmaması gereken bir uygulamadır. Papatya veya aloe vera içeren ürünler iltihap giderici özelliği nedeniyle yanık bölgeye sürülürse iyileşmeyi hızlandırır. Ancak cilde herhangi bir merhem ya da krem sürmeden önce içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz olup olmadığını test etmek için öncelikle cildinizde küçük bir alana sürerek denemeniz güvenlik açısından gereklidir. Yanık bölgelere günde birkaç kez nemlendirici jeller ve losyonlar uygulamak sıvı kaybını minimumda tutmaya yardımcı olur" tavsiyelerinde bulundu. 

Güneş Yanığından Korunma Yolları Nelerdir?


Güneş yanığını önlemek ve risklerini en aza indirgemek adına  Ordu Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mervegül Kaya, şu ifadelere yer verdi; "Alacağınız bazı önlemlerle söz konusu olabilir; 

Güneş Yanıklarına Dikkat!

·        Her gün güneş koruyucu sürün.

·        UV ışınlarının en yoğun olduğu 10.00 ila 16.00 saatleri arasında güneşten olabildiğince kaçının.

·        Bebekleri ve küçük çocukları şapka, kol ve bacakları hafif kapatan giysilerle güneşten korumaya çalışın.

·        Güneş kremine alternatif olarak şemsiye de kullanın.

·        Dış mekanlarda güneş gözlüğü takmaya özen gösterin.

·        Düzenli kullandığınız ilaçlarını varsa mutlaka doktorunuzla konuşun. Bazı antidepresan, antibiyotik ve diyabet ilaçları cildinizi güneşe karşı daha hassas hale getirebilir.

·        Cilt kanserinden korunmak için yıllık bir şekilde dermatolog kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Güneş Yanığına İyi Gelen Kremler Hangileri?

Uygulayacağınız tedaviler dışında güneş yanığına iyi gelen reçetesiz satın alabileceğiniz kremler mevcuttur. Başta aloe vera içerikli jeller, nemlendirici kremler, kortizon içerikli kremler, soğuk kompresler, jel bandajları, ve cilt nemli yanık pedleri yanık sorunlarınızın çözümünde size yardımcı olacaktır." haber/ Sibel Yılmaz

 

 

16 Haz 2023 - 20:00 Ordu/ Ordu- Sağlık

Mahreç  Sibel Yılmaz