Cumhuriyetin 100. Yılını iki yarışma ile taçlandırılacak

Türk Eğitim-Sen Cumhuriyetimizin 100. Yılı anısına “Dizelerde Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzü” Şiir Yarışması ve “Tuvallerde Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzü” Resim Yarışması düzenliyor.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlarken; cumhuriyetin nasıl kurulduğu, geleceğe emin adımlarla nasıl ulaştırılacağı, Türk eğitimcileri ve kamu çalışanlarının cumhuriyetin bekçileri olarak hangi görevleri üstlendiği veya üstleneceği gibi konuları kapsayan yarışmalarımızda; 2023’ten 2123’e Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılı ile ilgili hedef ve öngörüleri tema olarak belirleyen eserler de değerlendirmeye alınacak.

Kadınlara verilen seçme seçilme hakkı örneğinde olduğu gibi pek çok dünya ülkesinde dahi olmayan toplumsal yenilikler ile Türk milletinin cumhuriyet ile birlikte gerçekleştirdiği başarılar bu yarışmaların konusunu oluşturmakta.

Dereceye giren ve uygun görülen eserlerin katalog kitap olarak basılıp yayınlanması ile Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına not düşülürken, gelecek nesillere cumhuriyet mücadelesi ve kazanımları aktarılırken; cumhuriyete emek verenler, cumhuriyetin bekçileri, savunucuları da bir kez daha yad edilmiş olacak.

Türk kültürünü geliştirecek bu yarışmalar ile aynı zamanda “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür” ilkesini de yaşatmayı amaçlamaktayız. Bunun yanında geleceğimiz olan öğrencilerimizin, onları yetiştiren eğitimcilerimizin ve devletin işlerini yapmakla mükellef kılınan kamu çalışanlarının Cumhuriyetimizin 100. Yılını gönüllerince terennüm edebilmelerini, ortaya çıkan eserlerin yayın haline getirilmesiyle de geleceğe kalıcı bir eser bırakmayı arzulanmakta.

“Dizelerde Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzü” şiir yarışmasına eser göndermek isteyen katılımcıların 1 Ekim 2023 tarihi saat 24:00’e kadar eserlerini www.tesyarisma.org adresi üzerinden yüklemesi;

“Tuvallerde Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzü” Resim Yarışmasına eser göndermek isteyenlerin de 1 Ekim 2023 tarihi ve saat 17:00’ye kadar “Talatpaşa Bulvarı No:160 Kat: 6 Cebeci-Çankaya/ ANKARA” adresindeki Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi’ne elden veya kargo yoluyla eserlerini teslim etmeleri gerekmekte.

07 Nis 2023 - 13:38 Ordu/ Ordu- Eğitim

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu