GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-09-2021 09:00   Güncelleme : 09-09-2021 09:00

1 YILLIK BÜTÇE, 2 YILLIK İŞ

1 YILLIK BÜTÇE, 2 YILLIK İŞ

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, bir yıllık bütçe ile iki yıllık iş yaptıklarını söyledi.

Dün, A Takımı ile medya mensuplarıyla buluşan ve son 2,5 yılını değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, yaptıkları, devam eden ve planladıkları projeleri paylaştı.

5 milyon m3 su tasarrufu

OSKİnin olağanüstü gayretle alt yapının yanı sıra üst yapıda da önemli çalışmalara imza attığını belirten Başkan Güler, ”kendi su sayacını üreten ve kullanan, damlayi dahi kaçirmayan bu sayaçla birlikte yüzde 54 olan kayıp oranını yüzde 36’ya düşüren bir kurumumuz var. Yani Fatsa’nın yıllık su kullanımı kadar bir boşa akan içme suyunu geri döndürdük” dedi.

Dubai’ye yumurta

Tarımsal proje ve desteklerle 50 bin yumurta satamayan bir yapıdan 12 milyon yumurta satan bir yapıya kavuştuklarını, Dubai’ye bile yumurta sattıklarını belirten Dr. Mehmet Hilmi Güler, şunları söyledi;

Aktif karbon fabrikası

”Kazın memleketi Iğdır’a bile kaz satıyoruz. Turizmde çıtamız hızlıca yükseliyor. Fındık kapsulünden suları temizlemekte kullanılan aktif karbon üretiyoruz. Bunun fabrikasını kurarak artık yurtdışından ithal etmek yerine kendimiz üreteceğiz.

Madencilik de yapacağız

ORBEL aracılığı ile maden sahası kiraladık, artık bentonit üretimini de kendimiz yapacağız. Şifalı bitkiler ile üreticilerimiz gelir kaynağına yeni bir kalem ekliyoruz. Çevreci bir madencilik yapacağız.”

Geçmiş belediye başkanlarına da teşekkür eden Başkan Güler, Ordu’nun kendi kendine yeten, hatta fazla bile gelen kaynaklara sahip bir şehir olduğuna da vurgu yaparak, ”biz bile bir yıllık bütçe ile iki yıllık iş yaptık. Her işi müteahhite vermek yerine imalatta ve üretimde kendi imkanlarımızı kullanmaya başladık. Ocak satın aldık, asfalt şantiyemizi kurduk, araç parkımızı güçlendirdik” diye konuştu.

Belde evler örneği ile bedeli ne olursa olsun kıyıları halka açmakta kararlı olduklarına da dikkati çeken Başkan Güler, ”yıkmasak emsal teşkil edecek ve şehirle deniz arasına duvar örülecekti” dedi. Tevfik Kul-Yılmaz Ülgü/Ordu Hayat