Advert

YÜKSEK VERGİ ÖLDÜRÜYOR!

YÜKSEK VERGİ ÖLDÜRÜYOR!
YÜKSEK VERGİ ÖLDÜRÜYOR! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, sahte içkiden ölümlerin arkasında aşırı fiyat artışı ve vergilerin olduğunu söyledi.

Son bir ayda sahte içkiden yaklaşık 40 kişinin yaşamını yitirdiği ülkemizde, içki ve sigaradaki yüksek vergi oranları yeniden gündeme geldi. Sahte içki ve kaçak içki üretiminin maalesef Türkiye’nin önemli sorunlarından biri haline geldiğine dikkat çeken Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz da, vatandaşları sahte ve kaçak içkiye yönlendiren sebeplere işaret etti.

Aydın, Muğla, İzmir, İstanbul, Mersin ve Kırıkkale’de toplam 34 yurttaş yaşamını yitirirken tablonun oldukça vahim bir hal aldığını belirten Av. Poyraz, şunları söyledi:

“Kayıtlara göre; Ekim 2018’den, 34 can kaybının yaşandığı bu haftaya kadar, 32 kişi sahte içki ve kaçak içki tüketimi nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Son iki yılda yaşanan ölüm sayısı, beş gün içinde geride kalırken bu acı tablonun ve yaşanan facianın nedenlerini de sorgulamamız gerekiyor.

En pahalı 3’üncü ülke

Eurostat verilerine göre Türkiye, Avrupa’da alkollü içkinin en pahalı olduğu 3'üncü ülke konumunda. Bu fiyat artışı ve yüksek vergi uygulaması (70’lik rakının satış fiyatının yüzde 70.2’si vergilerden oluşuyor) vatandaşı çok çok daha ucuz maliyetlerle üretilen ve ölümlere sebebiyet verebilen kaçak ve sahte içkiye yöneltiyor.

Meselenin dini ve ahlaki boyutları bir yana, yasaklamanın ve yüksek verginin kaçak üretimi tetiklediği, kaçak üretimin de hem vergi kaybına hem de ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı açık.

En temel hak olan yaşam hakkının korunması için gereken tüm tedbirleri acilen almak zorundayız.” Seran Eren Şensoy(Ordu Hayat)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV