Advert

“YAŞAM HAKKI TORBAYA SIĞMAZ“

“YAŞAM HAKKI TORBAYA SIĞMAZ“
“YAŞAM HAKKI TORBAYA SIĞMAZ“ Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Tüm Köy Sen, maden ve enerji şirketlerinin tarım alanlarını, ormanları daha fazla yok etmesi için iktidarın yeni bir yasa tasarısı hazırladığını belirterek, “Bu yasa tasarısında maden ve enerji şirketlerine kolaylıklar getiriliyor“ dedi.

Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan, 'Meclis komisyonunda yapılan tartışmalardan da anlaşıldığı gibi iktidar maden ve enerji şirketlerine hizmet etme anlayışını açıkça da dile getirebilmekte' diyerek, şunları söyledi;

"Bizler üretici köylülerin örgütü Tüm Üretici Köylüler Sendikası olarak iktidarın su kaynaklarını, tarım alanlarını ve ormanları şirketlerin yok etmesine olanak tanıyan bu yasa taslağının geri çekilmesini istiyoruz. Bu tasarı üretici köylüleri, topraklarından uzaklaştırarak tarımın yok olmasına neden olacaktır. Bu yasa tasarısında maden ve enerji şirketlerine kolaylıklar getiriliyor. Teklif ile maden şirketlerine, 21 dağıtım şirketine, YEKDEM’den faydalanan 881 enerji üretim tesisi sahibine, 1722 enerji üretim tesisine ve çok sayıda maden şirketine çeşitli imtiyaz ve avantajlar sağlanmaktadır.

"Tarım arazileri yok olacak"

Üretici köylülerin aleyhinde olan bu yasa tasarısında; Şirketler ruhsat alanı dışında da tesis kurmaları sağlanacak. Orman ve tarım arazilerinin yok olmasına neden olunacak. Şirketlerinden “borcu yoktur” yazısı istenmeyecek. Devletin alacağı dikkate alınmayacak.Kimyasal ve zehirli gaz salan, atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan ürünleri, orman ürünlerini ve çöpü yakarak elde edilen enerji “yenilenebilir” sayılıyor ve teşvik ediliyor. Biyokütle santrallarının kurulmasının yolu açılacak. Cumhurbaşkanı izni ile, BOTAŞ, TPAO gibi kurumlar tarafından daha önce yurtdışında kurulmuş olan şirketlere, T.C. Kanunlarından muaf olmak üzere, yurtdışına yönelik çalışmak amacıyla, her türlü denetimden uzak, yurt içinde de enerji şirketleri kurmaları sağlanıyor. "

Haber merkezi

           

           

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
VAKALAR ÜLKE GENELİNDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR
VAKALAR ÜLKE GENELİNDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR