Advert

YASA DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLSİN!

YASA DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLSİN!
YASA DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLSİN! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

 

Ekoloji Birliği’nin “Elektrik Enerjisi Kanunu ve Bazı Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin” Meclisten geri çekilmesi için ülke genelinde basın açıklaması yapma çağrısına Ordu’dan destek geldi.

Ordu Çevre Derneği’nin düzenlemesiyle Fatsa’da siyanürlü altın işlemeciliğinin yapıldığı bölgede ve HES yapımına karşı direnen Korgan Çiftlik Mahallesi’nde basın açıklaması yapıldı.

Fatsa’da maden sahasının yanındaki Sarıhalil Mahallesi’nde Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Eren Atasoy’un ve Eylül Ustaoğlu’nun yaptığı basın açıklamasında, maden ve enerji şirketlerine yol temizliği için yasa değişikliğine gidildiği vurgusu yapıldı.

 

Basın açıklamasında, maden ve enerji şirketlerinin komisyon toplantısına katılımı sağlanırken toprağına, suyuna sahip çıkan ekoloji gruplarının yalnızca yazılı görüş vermelerine izin verildiğine dikkat çekildi.

"Avantaj sağlıyor"

Fatsa’da ve Korgan’da yapılan basın açıklamalarında şunlara değinildi; “Kanun teklifi, torba yasa mantığı ile hazırlanan ancak aslında enerji piyasasını yeniden düzenleyen temel bir kanun niteliğindedir. Gerekçesinde ve komisyon tutanaklarında da açıkça beyan edildiği ve teklif maddelerinden de görüldüğü gibi, teklif, enerji ve maden şirketlerine daha fazla imtiyaz ve teşvik sağlamakta ve kaynak aktarmakta, kamu denetimini ve gelirlerini azaltmakta, tek adam rejimini daha fazla pekiştirmektedir. Teklif ile 21 dağıtım şirketine, YEKDEM’den faydalanan 881 enerji üretim tesisi sahibine, 1722 enerji üretim tesisine ve çok sayıda maden şirketine avantaj sağlanmaktadır.”

"Birlikte mücadele dilmeli"

Açıklamada 'yasa tekliğinin içeriğine değinilerek şunlara dikkat çekildi. “Maden şirketlerinden çeşitli işlemlerinde istenen borcu yoktur yazısı istenmeyerek, kamu alacaklarının takibinden vazgeçiliyor, Havaya bir sürü kimyasal ve zehirli gaz salan, atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan ürünleri, orman ürünlerini ve çöpü yakarak elde edilen enerji “yenilenebilir” sayılıyor ve teşvik ediliyor. Biyokütle santrallerinin önü daha da açılıyor' denilirken, Yasa tasarısının geri çektirilmesi için birlikteliğin önemine dikkat çekildi.

Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AKKUŞ'A KORONA ARASI YARAMADI!
AKKUŞ'A KORONA ARASI YARAMADI!
52 ORDUSPOR'DA HEDEF DÜZCE GALİBİYETİ
52 ORDUSPOR'DA HEDEF DÜZCE GALİBİYETİ