“YARDIM VE YATAKÇILIK!”

“YARDIM VE YATAKÇILIK!”
“YARDIM VE YATAKÇILIK!” Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ferrero’ya verilen teşvike Adıgüzel’den sert tepki:

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ferrero’nun Düzce’de açacağı tesise devlet desteği ve teşvik verilmesine “yardım ve yatakçılık yapılıyor” diye sert tepki gösterdi.

Dünyanın en büyük fındık alıcısı olan ve tekel konumunda gösterilen Ferrero’nun Düzce’de kuracağı tesise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 667 milyon TL teşvik, Gümrük Vergisi muafiyeti ve KDV istisnası vermesi gündeme bomba gibi düştü.

Esnafa 750 TL, Ferrero’ya 667 milyon TL

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, tarafından düzenlenen Kasım 2020 dönemi yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete'de yayımlandı.  Yabancı sermaye olarak teşvik alan şirketler arasında ise İtalyan Ferrero yer aldı. İtalyan Ferrero Fındık’a Düzce’de kuracağı yeni tesis için 667 milyon TL teşvik verildi, Gümrük Vergisi muafiyeti ve KDV istisnası aldı. 

“Ordu’dan kovaladık, Düzce’yi mesken tuttular”

Ferrero’nun Düzce’de kuracağı tesisin sadece Düzce'ye değil tüm Karadeniz'e ve ülkeye zarar verecğini belirten CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, şunları söyledi:

Türkiye’de fazlasıyla var

“Biz yabancı yatırma karşı değiliz. Gelsinler, entegre tesis kursunlar, mahsulden son ürüne kadar bizim ülkemizde yatırım yapsınlar. Ancak şu anda Ferrero'nun yaptığı zaten Türkiye'de mevcut olan hatta fazladan var olan bir sektörde kalan yerli sanayiciyi de bitirmek. Ferrero Düzce'de entegre tesis kurmuyor, yine fındık kırma fabrikası kuruyor. Türkiye'de zaten 170'e yakın benzer işletme var. Bunların 40-50 tanesi fazlalık nedeniyle faal durumda bile değil. Şimdi Ferrero tamamen robotik bir fabrika açarak istihdam sağlamadığı gibi, yüksek kapasitede tek bir işletme ile mevcut çalışan yerli kırma fabrikalarının da kapanmasına yol açarak, on binlerce insanın iş kaybına yol açacak. 

Karadeniz’de ot bitmez!

Bu gerçekleşirse artık Karadeniz’de ot bitmez. Birçok yurtsever iş insanı ve sanayici Ferrero’nun bu rekabete aykırı hamlelerine karşı direnirken, yıllardır Ferrero’nun fındığı ele geçirmesine,  fiyat oyunlarına ayakçılık yapan, bir kısmı Fetöcü işbirlikçi saz arkadaşları da seyretmektedir.”

“Fındığın son kalesisi de teslim ediliyor”

Ferrero’nun Türkiye’de fındık sektöründe hakim olamadığı tek yerin fındık kırma işi olduğunu ve yeni tesis ile bu alanı da teslim alacağını ileri süren Milletvekil Adıgüzel, “Pandemi koşullarında kendi sanayicisini,  kendi esnafını ortada bırakan hükümet, rekabete aykırı bir şekilde Fındığın Türkiye’sini teslim ediyor, ön ayak oluyor, kolaylık sağlıyor, teşvik ediyor” dedi.

 “Biz geçtiğimiz yıl TMO'nun fındıktan elde ettiği karı üretici ile paylaşmasını önerirken, kimin parasını kime dağıtıyorsun diyerek, üreticiden alınanı üreticiye çok görenler, şimdi yabancı kartele bu paranın iki katını vergi sıfırlayıp teşvik veriyor. Zaten bu firmanın nakit sıkıntısı, döviz ya da kredi sıkıntısı yok ki” diyen Adıgüzel, şöyle devam etti:

Orantısız teşvik

“Şu anda Türkiye'de tarım sektörünün can damarı ve en büyük ihracat kalemi üzerine yapılan girişim, bir cephe taarruzu, bir orantısız güç kullanımı, milli çıkarlar üzerine bir tecavüz, bir terördür. Ama ne yazık ki buna önayak olan kolaylık sağlayan taşeronluk yapan Tarım Bakanlığı da tam tabiri ile bu uluslararası saldırıya, bu teröre yardım ve yataklık yapmaktadır. Madem fındığını, milli varlığını teslim edeceksin, toprağını peşkeş çekeceksin sınırda Mehmetçik neden nöbet tutuyor, şehit oluyor. 

Devlet taşeronluk yapıyor

Gelsin elin oğlu halkını ırgat olarak kullansın yerli sanayiyi bitirsin diye taşeronluk yapıyorsun? Hükümetin bu Ferrero terörüne teşvik ve desteği fındık ekonomisinde Ali Kemal siyasetidir, Ali cengiz oyunudur. Tek kelime ile atana ihanettir, fındıkta kapitülasyondur.

Bir sözüm de Ferrero’ya. Yıllarca Türk çiftçisini başka ülkelerde Gürcistan’da, Güney Amerika'da fındık yetiştirmek ile, çikolatada badem kullanmakla vs. tehdit edip ayar vermeye kalktın. Ne oldu kürkçü dükkanına mı döndün? Palavraların sökmez bize. Otur işini, ticaretini namusluca yap. Devlet katında adam ayartıp, yerli Brütüs artıkları ile alavere dalavere ile milletin alın teri emeği ile oynamaya kalkma.” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FATSA'DAN AYRILDI, YOZGAT'A GİTTİ
FATSA'DAN AYRILDI, YOZGAT'A GİTTİ
FATSA, SAMSUN'A DAYANAMADI
FATSA, SAMSUN'A DAYANAMADI