Advert

"YA VİYADÜKLE GEÇİLSİN YA DA GÜZERGAH DEĞİŞSİN"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

İnşaat Mühendisi Oktay Kaptan, Karayolları'nın, Çambaşı-Altınordu Karayolu’nun Sağırlı Mahallesi Bölümü'nü dolguyla geçerek tarım arazilerini yok edecek olmasının tamamıyla yanlış olduğunu belirterek, bu bölümün ya viyadükle geçilmesi gerektiğini ya da güzergah değişikliğine gidilmesi gerektiğini savundu.

Sağırlı'dan geçen yola iki alternatif:

 

İnşaat Mühendisi Oktay Kaptan ve Sağırlı Mahallesi'nde Tavuk Çiftliği sahibi Feridun Savaşkan, dün 19 Eylül Gazeteciler Derneği'ne gelerek Çambaşı-Altınordu Karayolu ile ilgili açıklamalarda bulundular.

"Verimli arazi 75 metre doldurulamaz"

'Çambaşı yolu, doğal olarak Kurul Kalesi'nin dibinden gitmesi gerekiyordu' diyen Kaptan; "Eğer yol buradan geçmiş olsaydı, 2300 yıllık kültür koruma altına alınmış olacaktı. İkincisi de arazi hazinenin olduğu işçin istimlak bedeli ödenmeyecekti. Oradaki taş ocağının yüzünden yolu oradan geçiremediler. Ama şehrin isale hattının oradan geçmesini bahane ettiler. En verimli arazinin üzerine 8-10 metre dolgu yapıp, tabanda da 75 metreyi bulan genişlikte evleri, çiftlikleri dolgu altında bırakacak şekilde bir yol güzergahı yapıyorlar. Yazıktır. Karayolları, bu kararı halkla toplantı yapmadan aldıklarını söylüyorlar. Bu uygulamayı bozkırda uygulayabilirsiniz ama böyle verimli bir arazide bu kadar dolgu yapılamaz."

"Güzergah da değişebilir"

'Karayolları, yaptığı işten geri de dönemiyor. 345 metre tünel yapacaklar ve bu tünelin de 40 metresini bitirdiler. Dolgudan da vazgeçemediler. Çünkü tünelden çıkacak hafriyatı dolduracakları bir yer lazım. O hafriyatı büyük dolguya koymak için ondan da vazgeçemiyorlar' diyen Kaptan, sözlerine şöyle devam etti; "Tünel de, viyadük de dursun ama güzergah değiştirelim diyoruz. Çünkü bu araziler hep aynı sülalenin. Hiç değilse evleri, çiftlikleri kurtaralım. Tünele girildiğinde bir viraj var ve virajın da yarı çağı 900 metre. Bu 500 metreye düşüyor. O yüzden güzergah değişikliğini yapmıyorlar. Ama ırmağın kenarındaki yolun yarı çapı 250 metre. Böyle bir çelişki var. Bizim güzergah değişikliği teklifimizde 250 m'lik çap, 275 m.'ye çıkıyor. Tünelin 40 metrelik kısmı viyadükle geçildiği için bu projeden geri dönüşleri yok görünüyor. Yapılan iş tamamen yanlış.

"Ev ve çiftlikler kurtarılabilir"

Yüzlerce metrelik viyadük yapılalı 3 yıl oldu. 3 yıldır da kullanılmıyor. 5 yıl daha kullanılmayacak. Parayı orada harcamış oluyorlar. Bu müteahhidin tercihi. Bu para Kabadüz-Çambaşı arasındaki ıslah çalışmasına harcansaydı, kışın kayak merkezine, yazın da yaylacılık için ulaşım daha kolay olacaktı. Burada bir savurganlık ve denetimsizlik var. Mevcut yol 18 metre. İstimlak çok geniş. Bizim önerdiğimiz iki tane alternatif var. Melet Irmağı'nın kenarı boyunca da gidilebilir. Bu alternatiflerle evleri ve çiftlikleri kurtarmış oluyoruz. Ama Karayollarını bu işe razı edemiyoruz."

"Dolgu ilkelliktir"

Yol evinin ve tavuk çiftliğinin olduğu yerden geçecek olan Feridun Savaşkan ise; "Yolun genişliği 18 metre. Ama bu alan dolgu alanı olmamalı. Müteahhit para kazanacaksa kendine keşfetmeye yer bulmalı. Hiç kimse yola karşı değil. Bu çağda dolgu ilkelliktir, sahipsizliktir. Ordu siyasetçilerinden destek bekliyorum.

Ordu Hayat/Tevfik Kul-Yılmaz Ülgü 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV