"VİRÜSE KARŞI BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLÜ TUTMALIYIZ"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Prof. Dr. Özgür Enginyurt, covid-19'dan korunmak içinde maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının yanında bağışıklık sistemini güçlü tutmak için doğru beslenmenin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Doğru beslenmenin her viral enfeksiyonda önemli olduğunu belirten ODÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, bağışıklık sistemi güçlü kişilerin koronavirüsü daha rahat atlatabildiğini söyledi.

"Beslenme kadar moral de önemli"

Bol sıvı tüketip zengin vitaminler almanın yanında yüksek moralin de bağışıklık sisteminde etkili olduğuna değinen Enginyurt; "İnsanın sağlıklı bir bünyeye sahip olabilmesinin en önemli faktörlerinden bir tanesi de beslenme. Çinkodan, C vitamininden zengin gıdalar tüketmek her viral enfeksiyonda gerekiyor. Bağışıklık sistemi güçlü kişiler hastalığı daha rahat atlatabiliyor. Covid-19 salgınında da aynı durum geçerli. Bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketilmeli. İyi uyumamız gerekiyor, iyi beslenmemiz gerekiyor, kahvaltımızı yapmamız gerekiyor. Bol sıvı tüketmemiz gerekiyor. Her zaman iyi olduğumuzu ifade etmemiz, moralimizi, psikolojimizi yüksek tutmamız gerekiyor. Çünkü immün sistem yani bağışıklık sistemimiz gerçekten bizim moralimizle çok ilintili. O yüzden bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için doğru beslenme ve zengin vitaminler tüketmemiz lazım." dedi.

Özellikle kış aylarında vücut ısı ceviz, badem, fındık, fıstık, kuru meyve gibi besinlerin tercih edilmesi gerektiğini savunan Enginyurt, günlük en az 2 litre de su tüketilmesini önerdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEMEMENSPOR'U ORDULULAR TAŞIYOR
MEMEMENSPOR'U ORDULULAR TAŞIYOR
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI