Vefa, sadece bir semt adı değilmiş!

 Vefa, sadece bir semt adı değilmiş!
 Vefa, sadece bir semt adı değilmiş! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu’nun Ünye ilçesinde bulunan Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi ile İslam alimlerine ait 7 mezar yenileniyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışmalar kapsamında, mezarlar Ünye taşıyla yenilenecek. Kabristanlığa giden yol ve çevre duvarlarını da onaracak olan ekipler, kabristanlığa giriş tagı çalışması da yapacak.

Mezarlar Ünye taşı ile yenilenecek

Çalışmalar kapsamında Ortayılmaz Mahallesi Çakırtepe Türbe kabristanlığında bulunan Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi’nin yanı sıra Ünye Tekkirazlı Şeyh Hacı Musa Kazım Efendi, Müderris Taslızade Mehmet Rüştü Efendi, Osman Enginar Efendi, Özalp Zade Alleme Hacer Hoca, Saray Camii İmam Hatibi İsmail Efendi, Kumandan Hafız Abdullah Efendi ve Tokatlı- Zade Hacı İbrahim Hoca’nın mezarlarını Ünye taşı ile yeniden inşa edilerek koruma altına alınacak.

Aslen Yemenli olan Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi Osmanlı Devleti padişahlarından Sultan II. Abdülhamid Han’ın kadim dostu, Karadeniz’in halifesi ve bölgesinin manevi mimari olarak biliniyor. Hocaları tarafından “denizler kadar derin” bir ilme sahip olduğundan kendisine “Bahri” mahlası verildi. Yusuf Bahri Efendi gayretleri sayesinde medrese sayısı 13’e İslami tedrisat yapan okullar da 102’ye ulaşmıştı. 1839 yılında dünyaya gelen Şeyh’ül Müderrisin Taslızade Hacı Yusuf Bahri Efendi 1922 yılında vefat etti. Kabri kendi isteği üzerine Ortayılmazlar Mahallesi türbe kabristanlığına defnedildi.

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
52 ORDUSPOR İLE FATSA YENİŞEMEDİ
52 ORDUSPOR İLE FATSA YENİŞEMEDİ
ÜRETİCİ DIŞINDA HERKES KAZANIYOR!
ÜRETİCİ DIŞINDA HERKES KAZANIYOR!