Advert

ÜRETİCİNİN SUÇU NE?

ÜRETİCİNİN SUÇU NE?
ÜRETİCİNİN SUÇU NE? Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, taban fiyatı 22 TL olarak açıklanan levant kalite fındığı Ordu’daki tüccarların 21 liradan aldığını belirterek, ‘İtalya’da ise durum farklı. 1 kg. fındık yaklaşık 35 lira. Fındığı en çok üreten biziz, yüksek fiyata satan onlar.” dedi.  

Fındık, İtalya’da 35, Ordu’da 21 TL!

 

Bundan 23 sene önce 1 kg. fındıkla 22 ekmek alındığına değinen Haluk Şensoy, şimdi ise sadece 15 ekmek alınabildiğini söyledi. Şensoy, üreticinin yanındaymış gibi durup 22 TL’ye teşekkür edenlere de tepki gösterdi.

“Fındığı en çok biz üretiyoruz ama!”

Fındığın Türkiye’nin tekel ürünü olmasına karşın yurt dışında fındık fiyatlarının daha yüksek olduğuna dikkat çeken Şensoy; “Ordu fındığı için taban fiyatı 22 TL açıklandı. Bu TMO’nun 50 randıman esasına göre alım fiyatı. Ancak şuan serbest piyasada 50 randıman fındık 21 TL’den alınıyor. Üretici, açıklanan taban fiyata da fındığını veremiyor. Ama durum diğer ülkelerde böyle değil. Örneğin İtalya’da fındık fiyatları 35 lira seviyelerinde. Bizde ise 50 randıman fındık 21 TL.  Fındığın 4’te 3’ünü biz üretiyoruz, söz sahibi biziz ama İtalya’da fındık fiyatları bizden 14 TL daha fazla. İtalya’daki tüccarlar da 35 TL’ye aldığı fındıktan kar ediyor. Bizim üreticilerimiz ise 21 liraya fındık vermek zorunda kalıyor.” dedi.

“Alım gücü düştü”

Açıklanan düşük fiyatlardan dolayı fındık üreticisinin alım gücünün her geçen güjn düştüğünü aktarab Şensoy; “Rahmetli Erbakan hoca, 1997 yılında Başbakan olduğu dönemde 1 Eylül’de fındık taban fiyatını açıkladı. O zaman açıklanan fiyat sayesinde üreticiler, 1 kg. fındıkla 400 gramlık ekmekten 22 ekmek alabiliyordu veya 5 litre mazot alınıyordu. Bugünkü fiyata bakarsak gerilemeyi görebiliriz. Bugün ise 1 kg. fındık satarak 200 gr. ekmekten sadece 15 tane alabiliyordunuz. Yine 1 kg. fındıkla sadece 3-3.5 litre mazot alınabiliyor. Aradaki fark ortada. Sanki o zamandan bu yana rekolte çok mu arttı? Artmadı. Ya da dünya fındık yemekten mi vazgeçti? Geçmedi. Burada benim alım gücüm yarı yarıya düştü. O zaman verilen fiyatı şimdi niye vermiyorsunuz?” diye sorarak tepkisini dile getirdi.

“Teşekkür edersen olay biter”

Fındığı savunur pozisyondaki kişilerin 22 liralık fiyata teşekkür ettiklerini hatırlatan Şensoy, sözlerini şöyle tamamladı; “Sürekli ‘ben üreticinin yanındayım’ diyenler 22 TL’ye teşekkür ettiler. Üreticinin yanında böyle olunmaz. Üreticinin yanında ancak hak edilen fiyat için mücadele verilirse olunur. Zaten teşekkür ettiğinizde olay bitmiştir. Geçen yıl 16.5 TL taban fiyatına teşekkür edenler, bu sene 22 TL’ye teşekkür ettiler.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi