Advert

"ÜRETİCİNİN SABRI FİYATI ARTIRDI"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, bu yıl üreticilerin fındığını hemen pazara indirmediğini belirterek, "Üreticilerimiz bu şekilde sabrını sürdürürse serbest piyasada fiyat kısa vadede 25 TL, orta vadede 30 TL'yi bulabilir." dedi.

Geçen yıla göre piyasaya çok az fındık indiğini söyleyen Akça, bu şekilde devam edilirse üreticinin arzuladığı fiyata ulaşabileceğini kaydetti.

"İhtiyacı kadar satıyor"

'Serbest piyasada fındık fiyatında bir kıpırdanma oldu. Bu yükseliş devam edecektir' diyen Akça, sözlerine şöyle devam etti; "Burada TMO'nun piyasada olması çok önemli bir etken. Çünkü üretici için bir güvence kaynağı. Ama bu sene en önemli etkenlerden bir tanesi bizim yapmış olduğumuz uyarılar, ayrıca okul sezonun geç açılması, üniversitelerin uzaktan eğitimle ilk dönem eğitim verecek olması bir takım ihtiyaçların ertelenmesine sebep oldu. Dolayısıyla üreticiler çok fazla acil ihtiyacı olmadığı için fındığını piyasaya indirmedi. İhtiyacı kadar fındığı sattı. En azından emanete fındığını bırakmadı. Bu da serbest piyasada fındık fiyatının az da olsa yükselmesini sağladı."

"Üretici sabrediyor"

Piyasaya çok fazla fındık inmediğini aktaran Akça; "Bundan sonraki süreçte özellikle ihracat konusunda talep artarsa, ki aratacak öyle görünüyor. Serbest piyasada kısa vadede 25 TL, orta vadede vatandaşın 30 TL beklentisi var. Üreticiler bunu da göz önüne alarak fındığını piyasaya indirmiyor. Üreticilerimiz bu şekilde devam ederse serbest piyasada fındık fiyatı beklenen seviyelere gelecektir. Üreticimiz fındığını satmamak için sabrediyor. Fındığını hemen piyasaya indirmedi. Bunu gözlemliyoruz. Geçen yıl bu zamana göre piyasaya fındık inişi bu sene çok daha az miktarda. Onun için bu da üreticinin sabrını gösteriyor. Eğer üretici ilk günden veri devam ettirdiği sabrına bu şekilde devam ederse, serbest piyasada fındık ister istemez yükselecek ve üreticilerimiz de hak ettiği fiyata ürünlerini satabilecekler." dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV