Advert

"ÜRETİCİLER BAHÇESİNE SAHİP ÇIKIYOR"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatının istenilen seviyelere gelmesiyle üreticilerin bahçeye daha çok sahip çıktığını belirterek, üreticilerin kışlık bakım çalışmalarını yaparak hem verim hem de kaliteyi artırabileceklerini söyledi.

Ordu'da fındık üreticileri yeni hasta dönemine daha 10 ay olmasına karşın bahçeye girdi. Üreticiler, dal kesme, dip alma, kireçleme ve gübreleme işlerini yapıyorlar.

Fındık hasadının sona ermesinin ardından üreticilerin hiç zaman kaybetmeden kışlık bakımlara başladığını aktaran Soydan, "Çiftçilerimiz ürün kaybını önlemek amacıyla dal temizliği, gübreleme ve kireçleme yapıyor." dedi.

"Fındık bir aylık bir ürün değil"

Fındıktan yeterli kazanç elde etmek için 12 ay boyunca bahçeye özen göstermek gerektiğini altını çizen Soydan, sözlerine şöyle devam etti; "Fındık sadece bir aylık bir ürün değil. Üreticilerin sadece fındıktan fındığa bahçeye girdiği konuşuluyor ama öyle değil. Üreticilerimiz artık bahçelerine sahip çıkıyor. Fındıklarını istedikleri fiyata satmalarıyla da bahçelerine daha çok ilgi gösteriyorlar. Üreticilerimiz bir aylık fındık hasat döneminin ardından kışlık bakım çalışmalarına başlamalı. Dal kesme, dip temizleme, kuruyan dalların temizlikleri, kireç ve kışlık gübre atımları başladı. Üreticilerimiz bahçelerine bu işlemleri uyguluyor. Bahçeye bakarsak fındık oluyor. Bakmazsak bir verim düşüklüğü oluyor. Burada üreticilerimize önemli görevler düşüyor. İyi fiyatlar karşısında üreticilerimiz bahçelerine de sahip çıkıp, bakmaya başladı." dedi.

Fındık fiyatının sezona Toprak Mahsulleri Ofisi'nde 22 lira, serbest piyasada ise 21.50 liradan başlamasına karşın fiyatın her geçen gün arttığına değinen Soydan, bu sayede de emeğinin karşılığını alan üreticilerin bahçesi,ne daha çok sahip çıktığını ve kışlık bakımlara başladıklarını kaydetti.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GERÇEK REKORTMENLER!
GERÇEK REKORTMENLER!
GÜNDE 5 GRAM İYOT
GÜNDE 5 GRAM İYOT