"ÜRETİCİ PERİŞANKEN FERRERO'YA DESTEK VERİLİYOR"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Sol Parti Ordu Teşkilatı'ndan yapılan açıklamada, fındık üreticisi borç içinde perişan olmasına karşın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın fındık tekeli İtalyan Ferrero’ya 667 milyon TL teşvik vermesine tepki gösterdi.

Üretici korumasız bırakılırken, Ferrero'nun desteklendiğinin altının çizildiği açıklamada, Sol Parti Ordu Teşkilatı'ndan şu açıklama yapıldı,

"Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kasım 2020 dönemi yatırım teşvik belgesi resmî gazetede yayınlandı. Buna göre, 2020 yılında fındık tekeli İtalyan Ferrero’ya 667 milyon TL teşvik verilmiş. Fındık üreticisi her tür destekten yoksun bırakıldı. Taban fiyatı belirlenmesine son verildi, destekleme alımları ve üreticiye destekler kesildi. Üretici korumasız bırakıldı. Fındıktaki tüm yetki İtalyan tekeli Ferrero’ya devredildi. Ferrero, fındığın her aşamasının belirleyeni haline geldi. 2020 yılında kamu kaynaklarından 667 milyon aktarılan Ferrero, fiyatını belirleyerek ucuza aldığı fındıklardan milyon dolarlar kazanıyor. Üretici ise üç kuruşa razı ediliyor. Ferrero yalnızca fındık almıyor, satın alma ve kiralamalarla kendi üretim tekelini de oluşturuyor. Üretecek gücü kalmayan köylü bu emperyalist şirkete boyun eğmek zorunda bırakılıyor."

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haşereyle topyekün mücadele
Haşereyle topyekün mücadele
"SEYYANEN ZAM İSTİYORUZ"