Advert

UMUDUN ADI 'İMMÜN PLAZMA!

UMUDUN ADI 'İMMÜN PLAZMA!
UMUDUN ADI 'İMMÜN PLAZMA! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Türk Kızılay Ordu Şube Başkanı Birnur Fatma Enginyurt, immün plazma bağışının önemine değinerek; "Bir kişinin plazma bağışıyla 6 kişinin hayatına dokunulabiliyor. Bu dönemde vatandaşlarımızın plazma bağışlarına çok ihtiyacımız var." dedi.

Plazma bağışlarının azaldığına dikkati çeken Enginyurt, hastalığının üzerinden 28 gün geçmiş kişilerin 3 hafta içerisinde plazma bağışında bulunabildiğine değindi.

"1 saatlik bir işlem"

İmmün Plazma alımının Samsun'da yapıldığını aktaran Enginyurt; "Kızılay'da Koronavirüs hastalığına yakalanmış, üzerinden 28 gün geçmiş ve ikinci yapılan testi negatif çıkmış hastalarımız Sağlık Bakanlığı tarafından Türk Kızılay'ına iletiliyor. Biz de bu hastaları biliyoruz ve telefonlar iletişime geçiyoruz. Kovid döneminde olduğumuzdan Aferez işlemini Samsun Bölgesi Müdürlüğü'nde gerçekleştirebiliyoruz. Kovid dolayısıyla randevu ile çalışıyoruz. Normalde 15-20 hasta yan yana yatıp aferez işlemi olabilir. Ama sağlık açısından sıkıntı çıkmasın diye randevu ile tek tek çağırıyoruz. Gidemeyecek durumda olan vatandaşları alıp Samsun'a götürüyoruz. Ardından tekrar evine getiriyoruz. Orada 1 saate yakın bir sürede kişinin vücudundan alınan kanın içindeki plazmayı alıp zor durumda olan hastalara naklediyoruz."               dedi.

"Bağışlar azaldı"

'Koronavirüs hastalığı bugünlerde daha da arttı. Plazma bağışları biraz azaldı' diyen Türk Kızılay Ordu Şube Başkanı Enginyurt; "Burada Rh unsuru da önemli değil. Mesela A rh pozitifsiniz A rh negatiften de plazma alabiliyorsunuz. Grup fark etmiyor. Bütün hastalar için kendi yakınımızmış gibi plazma aramaya çalışıyoruz. Elimizde yoksa diğer bölgelerden getirtmeye çalışıyoruz. Hastalarımızın hepsine büyük önem gösteriyoruz." şeklinde konuştu.

"6 kişiye can olabilirsiniz"

Enginyurt, sözlerini şöyle tamamladı; "Koronavirüs geçirmiş bir kişi ayda 3 kez plazma bağışında bulunabiliyor Bir plazma bağışından da iki ayrı kişi yararlanıyor. Bu kişi bir ayda 3 kez plazma bağışı vererek 6 kişiye can olmuş oluyor. O yüzden İlimizde virüse yakalanıp iyileşen hastalarımız üç hafta içerisinde plazma bağışında bulunsunlar. Koronavirüs hastalığını atlatan bazı kişiler, yakında anne babama da geçer diye kendi plazmasını saklıyormuş. Bu da çok yanlış. Çünkü iyileştikten sonra 3 hafta içerisinde plazma bağışı yapması lazım. Vücuttan antikor gidiyor. Artık plazma hiçbir işe yaramıyor. Önemli olan antikorun alınması. O da hastada pasif aşı etkisi görüyor ve iyileşmesine sebep oluyor."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
VAKALAR ÜLKE GENELİNDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR
VAKALAR ÜLKE GENELİNDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR