Advert

“TÜRKİYE GERÇEKLERİNDEN UZAK”

“TÜRKİYE GERÇEKLERİNDEN UZAK”
“TÜRKİYE GERÇEKLERİNDEN UZAK” Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Nedim Türkmen yeni yapılandırmayı değerlendirdi:

Yeminli Mali Müşavir Dr. Nedim Türkmen, yapılandırmaya ilişkin ortaya çıkan kanun teklifini, “yapılandırmadan çok, baştan savma düzenlemesi olarak karşımıza çıkmaktadır” diye yorumladı.

Sözcü Gazetesi Yazarı Dr. Nedim Türkmen, kamu alacaklarının yapılandırıldığını ancak ekonomik kriz ile birlikte pandemi süreci çok yoğun bir şekilde yaşanırken ilk taksidi ocak ayında almayı düşünmenin, Türkiye gerçeklerinden ne kadar uzak ve habersiz olunduğunun göstergesi olduğunu söyledi.

 “Yapılandırmaya ilişkin ortaya çıkan kanun teklifi, yapılandırmadan çok, baştan savma düzenlemesi olarak karşımıza çıkmaktadır” diyen Türkmen, yazısında görüşlerini şöyle yazdı:

“Türkiye ekonomik kriz ile birlikte pandemi sürecini çok yoğun bir şekilde yaşıyorken, ekonomide durgunluk ve borçların ödenmemesi had safhaya çıkmışken, her şey normale döndü varsayımından hareketle borçları yapılandırıp, ocak ayında ilk taksiti almayı düşünmek; Türkiye gerçeklerinden ne kadar uzak ve habersiz olunduğunun göstergesidir.

İş yaşamı ile ilgili kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğine ilişkin düzenlemeleri 30 Haziran 2021'e kadar ertelerken, vergi ile ilgili ödemeleri Ocak 2021'den başlatmak ciddi bir çelişkidir.

Olması gereken

Yapılması gereken; vadesinde ödenmeyen amme alacaklarına ilişkin olarak Temmuz 2021 tarihinde ilk taksit ödenmek üzere, üç ayda bir ödemeli 72 ay vade tanınmak; borçlu vatandaşlara tanınan bu uzun sürede ortaya çıkabilecek bütçe nakit dengesi ile ilgili sorunlarını ise müşterisi hazır, matrah artırımı, kasa, stok ve ortaklar cari hesap düzeltmesi, taşınmazlar için değerleme imkanı ve ihtilaflı alacaklar ilişkin feragat yolu ile ihtilafları bitirecek düzenlemeler getirmektir. Bu hükümleri içeren 6736 sayılı Kanun kapsamında 31 Ağustos 2020 tarihine kadar 42 milyar 811 milyon lira yine bu hükümleri içeren 7143 sayılı Kanun kapsamında da aynı tarihe kadar 25 milyar 583 milyon lira tahsilat yapıldığını hatırlatmak isterim.” Adnan Alparslan/Ordu Hayat

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AKKUŞ'A KORONA ARASI YARAMADI!
AKKUŞ'A KORONA ARASI YARAMADI!
52 ORDUSPOR'DA HEDEF DÜZCE GALİBİYETİ
52 ORDUSPOR'DA HEDEF DÜZCE GALİBİYETİ