Advert

Tükenmişlik sendromu!

Tükenmişlik sendromu!
Tükenmişlik sendromu! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Türk Sağlık-Sen Ordu Şubesi Başkanı Fatih Galender Zengin, son dönemde yaşanılan Covid-19 salgınının, sağlık sistemi üzerinde bir kriz oluşturduğundan tükenmişlik riski barındırdığını da hatırlattı.

Sağlık çalışanlarının, mesailerini bedensel, duygusal ve zihinsel enerji harcayarak tamamladıklarına vurgu yapan Zengin, “Özellikle kriz durumlarında, çalışma sürelerinin uzaması, aşırı iş yükü, tehlikeli çalışma ortamı gibi etkenler bu enerji biçimlerinin aşırı derecede harcanmasına neden olarak Tükenmişlik Sendromu için risk oluşturuyor” dedi.

Çile sağlıkçım, çile…

“Sağlık çalışanları hem bedenen yorgun, hem de ruhen yorulmaktadırlar” diyen Fatih Galenrder Zengin, şunları ifade etti:

“Personel yetersizliği nedeniyle iş yükü ve iş yoğunluğu artıyor. Bu da sağlıkçıyı yorgun düşürüyor ve enerjisini tüketiyor. Yaşanan haksızlıklar, sağlık çalışanlarının karamsarlığına ve ümitsizliğine neden oluyor.

Sağlık çalışanlarının çalışma hayatı gün geçtikçe zorlaşmakta ve katlanılmaz bir hal almaktadır. Covit-19 ,şiddet, yoğun iş yükü ve sonu gelmeyen nöbetler nedeniyle çalışanlar tükenmişlik sendromu ile karşı karşıyadırlar. Çalışanın emeğinin karşılığının verilmemesi, geleceğinin belirsiz, emekliliğinin sıkıntılı olması da çilenin bir başka adı olmuştur.

Ümitler kırıldı!

Çalışan memnuniyeti için hiçbir çalışma yapılmaması, konu çalışanın hakkına gelince düzenlemelerin sadece sözde ve iyi niyet temennisi olarak kalmaması nedeniyle çalışanların ümidi de kırılmaktadır. Sağlık çalışanları, işyerlerinde hastalardan, hasta yakınlarından ve idarecilerden baskı görmektedirler. Mesleki, sosyal ve kültürel olarak bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekiyor.

Taviz yok!

Bugüne kadar açıklamış olduğumuz sorunlar çözülmüş değil. Sağlık çalışanlarının beklentilerine cevap verilmiyor. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Türk Sağlık Sen olarak sağlık çalışanlarının yanında yer alacak olan sendikamız, sorunları gündeme taşımaya ve çözüm önerilerini sunmaya devam edecektir. Bundan sonra da sendikal mücadelemizde ilkelerimizden taviz vermeden sağlık çalışanlarının yanında olmaya devam edeceğiz.” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI