Advert

“TORPİL DEĞİL, DAVET”

“TORPİL DEĞİL, DAVET”
“TORPİL DEĞİL, DAVET” Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Kredi Yurtlar Kurumu başvurularında öğrencilerin doldurduğu formda yer alan ‘gençlik merkezi üyesiyim’ ve ‘genç gönüllüler platformu üyesiyim’ seçeneklerine “AKP’ye sempatisi olmayan gençlerin okumaya hakkı yok mu? Torpilin gizlisi vardı, bu açığı” diyerek tepki gösterdi.

Bunun üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi Yurtlar Kurumu başvurularında öğrencilerin doldurduğu formda yer alan ‘gençlik merkezi üyesiyim’ ve ‘genç gönüllüler platformu üyesiyim’ seçenekleriyle ilgili gelen torpil eleştirilerine yanıt verdi. Bakanlık, anket sorularının öğrencilerin bu tarz faaliyetlere katılmaları için "davet" amaçlı olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bakanlık, “Formlarımızda yer alan gençlik merkezleri ve gönüllülük faaliyetlerine ilişkin sorular, bilgilendirme amaçlı olup, gençlerimizin bakanlığımızın bu tür faaliyetlerine katılmaları doğrultusunda davet niteliğindedir” dedi.

Ankette bulunan sorular sosyal medyada tartışma konusu olurken siyasetçilerden de tepkiler gelmişti. Konuya ilişkin açıklama yayımlayan Bakanlık, eleştirilere yanıt vererek sorulara verilen yanıtların başvuru sonuçlarını etkilemeyeceğini iddia etti.

Açıklamada sorularının bilgilendirilmeye yönelik olduğu belirtilerek, soruların etkinliklere davet niteliğinde olduğu öne sürüldü. 

Adıgüzel ne demişti?

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Kredi Yurtlar Kurumu başvurularında öğrencilerin doldurduğu formda yer alan ‘gençlik merkezi üyesiyim’ ve ‘genç gönüllüler platformu üyesiyim’ seçeneklerinin tepki çektiğini söylemişti.

Gençlik Merkezi ve Genç Gönüllüler Platformu'nun AKP'nin gençlik yapılanması olduğunu vurgulayan Adıgüzel, "Bugün Kredi Yurtlar Kurumu başvuruları başladı. Öğrencilerimiz siteye girdiklerinde cevaplaması gereken maddeler var. Maddelere geldiğimizde, ‘gençlik merkezi üyesiyim’, ‘genç gönüllüler platformu üyesiyim’ var. Bunlar AKP’nin illerdeki gençlik yapıları. Gençlerimizi buraya üye olmaya zorluyorlar veya buraya üye olan gençlere öncelik vermeye. Bu önceden gizli yapılıyordu. AKP’ye sempatisi olmayan gençlerin okumaya hakkı yok mu? Eğitim hakkı, her öğrencinin hakkıdır. Torpilin gizlisi vardı, bu açığı. Devletin kurumundan yararlanmak için siteye girdiğinde karşısına böyle bir soru geliyor. AKP’nin gençlik yapılarına üye olup olmadığına dair. Çok yoğun tepki var. Bunu derhal kaldırın. Aklınızı başınıza devşirin. Bu çağda böyle bir şey olmaz. Yazık." Diye konuşmuştu. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
YEMİN VE RUHSAT TÖRENİ
YEMİN VE RUHSAT TÖRENİ