Advert

TOPRAK ANALİZİ OLMAZSA OLMAZ!

TOPRAK ANALİZİ OLMAZSA OLMAZ!
TOPRAK ANALİZİ OLMAZSA OLMAZ! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Fındık sezonunun sona ermesiyle birlikte üreticiler, bu kez de doğru gübreleme için toprak analizi yaptırmaya başladı. Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, bahçe bakımlarına başlanmadan önce toprak analizinin mutlaka yapılması gerektiğini savundu.

Fındık üreticilerine bahçelerinde sonbahar bakımı ve toprak analizi konusunda uyarılarda bulunan     Şensoy, “Fındık hasadı sona  ermesinin ardından bahçelerimizin bakımı, gübreleme teknikleri ile ilgili çalışmalarımız başladı. Gübreleme işlemlerinden önce toprak analizi yapmak gerekiyor." dedi. 

"Mutlaka yaptırılmalı"
'Fındıkta verim ve kalite için toprak  analizini çok önemsiyoruz' diyen Şensoy, sözlerine şöyle devam etti; "Sonbahar-Kış bakımları yaklaşmış durumda fındık hasadından sonra buradaki kilit nokta toprak analizinin yapılmasıdır. Toprağın neye  ihtiyacı varsa onu verebilmek adına toprak analizi yapmak gerekiyor. Üreticilerimiz toprak analizlerini gübrelerini atmadan önce yaptırmalılar.  Analizin ardından çıkan sonuca göre gübreleme programı   uygulanmalıdır. Doğru bir gübreleme ve beklenen verim artışı için mutlaka toprak tahlili yaptırıp, üreticilerimizin gübrelemeyi ona göre yapması lazım. Üreticilerimizin mutlaka analiz yaptırıp toprağını tanıyarak doğru gübreyi kullanmaları gerekiyor. Gelişi güzel yapılan gübreleme hiç bir zaman arzu ettiğimiz verim artışını sağlamayacaktır. Tüm üreticilerimiz fındık verimi açısından toprak analizlerini yaptırsınlar."

"Örnek alırken dikkat edilmeli"
'Toprak örneği alınırken dikkat edilecek en önemli konu alınan örneğin bahçeyi     temsil etmesidir' diyen Şensoy, sözlerini şöyle tamamladı; "Örnek almadan önce bahçenin genel görünümüne bakılıp eğim, yükseklik, drenaj, renk, toprak derinliği ve toprak yapısı yönünden çok farklı ise her farklı yer için ayrı örnek alınmalıdır. Bahçenin en az 3 ya da 5 yerine çukur     eşilerek toprak örneği buradan alınmalıdır. Çukuru, dal iz düşümü dediğimiz kılcal     köklerin yoğunlaşmış olduğu bölgede     yaklaşık fındık ocağımızın 70-80 santim dışına eşeriz. Eşilen çukurun boyu da     yaklaşık 20-30 santim arasında olması yeterlidir. Çukur eşildikten sonra bir kürek vasıtasıyla çukurun kenarından bir baklava dilimi keser gibi 3-4 santim kalınlığında kürekle keserek çukurun dibine kadar gitmeye çalışırız. Ve kestiğimiz bu dilim toprak bizim laboratuvara götüreceğimiz örnek, toprağın hammaddesidir. Birinci çukurumuzu eştik, toprağımızı aldık  kovamıza koyduk. Bu işlemi bahçemizin orta kısmından da tekrarlayacağız."
Ordu Hayat/
Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI