Advert

"TMO, ALIM SÜRESİNİ UZATMALI"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi, Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, TMO'nun 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecek olan fındık alım süresinin olumsuz bir durum olması durumunda uzatılması için girişimlerde bulunabileceklerini söyledi.

Üretici mağdur olursa:

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin son yıllarda fındık alımı yaparak üreticinin yanında olduğunu söyleyen Soydan, üreticinin mağduriyetinin söz konusu olması durumunda da TMO'nun yine üzerine düşeni yapacağına inandıklarını ifade etti.

"31 Aralık'ta bitiyor"

TMO'nun fındık alım süresinin 31 Aralık 2020 tarihinde sona erdiğini söyleyen Soydan, şunları kaydetti; "Fındık fiyatı, serbest piyasada sezona TMO fiyatlarının altında başladı. Ardından 26 liraya kadar çıktı. Tekrar 21.50 liraya düştü. Şuan ise 1 lira üstüne koydu. Fındık fiyatı, hala serbest piyasada istenilen seviyede değil. Üreticilerimizin TMO alım fiyatının revize edilmesi talebi oldu. Biz bunu TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’a Ordu ziyareti sırasında ilettik. TMO alım süresi 31 Aralık’ta bitiyor. O süreçte fındık için olumsuz bir durum varsa TMO alım tarihini uzatmalıdır."

"Taleplerimiz olur"

Serbest piyasada istenmedik fiyatlar oluşması durumunda TMO'nun alım süresini uzatması gerektiğini aktaran Soydan; "Toprak Mahsulleri Ofisi, maliyet fiyatları üzerinden fındık hasat sezonu öncesinde alım kararını vermişti. TMO, alımlarına 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek. Piyasa şartlarına, fiyatlara ve üreticilerin mağduriyet yaşayıp yaşamasına bakarak alım süresinin uzamasıyla ilgili o günün şartlarına göre taleplerimiz olacaktır. Eğer üreticilerimiz mağdur olursa, alım süresi uzaması gerekir. Bunun içinde gerekli kurumlarla görüşmelerimizi yaparız." dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
100'ER 100'ER ÖLÜYORUZ!
100'ER 100'ER ÖLÜYORUZ!
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ