Advert

"TEKNOLOJİ DOĞAYI GERİ GETİRMEZ"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

İYİ Parti Altınordu Belediye Meclis Üyesi Zafer Akdoğan, son dönemlerde Ordu’da orman alanlarında maden aranması ve ırmaklarda HES projelerinin yapılması hakkında meclis üyelerine bilgilendirmede bulundu.

 

Toplam orman alanı büyüklüğü 202 bin hektar olan Ordu'da 58 bin hektarlık bölümde maden arama sahası izni verildiğini belirten Akdoğan, orman alanlarının yaklaşık yüzde 25 den fazlası için maden arama ruhsatı verilmiştir. Bunlara ilaveten gene son dönemlerde verilen 11-12 bin hektar ilave ile toplam 70 bin hektar alanda maden arama sahası oluşturulmuştur. Bu da toplam orman alanımızın yüzde 35 ine denk gelmektedir." dedi.

"Halkımız mağdur olmasın"

Teknolojinin doğayı geri getiremeyeceğini aktaran Zafer Akdoğan sözlerine şöyle devam etti; "Ordu ilimizde Fatsa, Ünye, Kabadüz, Ulubey, Mesudiye ilçelerinin yanı sıra Altınordu ilçemizde de 4 mevkide maden sahası açılması kararı verildiği bildirilmektedir. Çocuklarımıza daha iyi bir çevre ve doğa bırakmak için toprağı ve suyu zehirleyerek, hayvanları yok ederek, talim ve orman ve ekosistemi bozarak iklim değişikliklerine neden olabilecek bu isleme Ordu ve Altınordu olarak şiddetle karşı çıkmalıyız ve bu yaklaşımımızı Ordu ve Altınordu kamuoyuna açıklamalıyız. Bu madde ile kısaca kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerdeki binaların bir kısmının emlak vergisinden muaf olduğu, bir kısmında ise emlak vergisinin %50 indirimli uygulanacağı, alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmaması; anılan Kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları %50 indirimli uygulanacağı belirtilmiştir. Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için %50'sini, konutlar için %25'ini geçmeyecek şekilde belirlenir denilmektedir. Bu maddeye istinaden Altınordu'da kırsal mahalle tanımına uyan 70 mahallemizde yaşayan vatandaşlarımızın haklarının korunması ve mağdur olmamaları için bu kanun maddesinin biran önce uygulamaya konulmasını sağlamak amacıyla Kasım ayı içerisinde belediye meclisimizin gerekli çalışmaları yaparak bu kanunun uygulanmasına yönelik karar almak üzere 2. Oturumunu yaparak karar almasını talep ediyoruz."

Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
100'ER 100'ER ÖLÜYORUZ!
100'ER 100'ER ÖLÜYORUZ!
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ