"TEK ÇARE, YENİ HASTANE"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, yıllardır söylemelerine rağmen hala Ordu'ya bir hastane kazandırılmadığını belirterek, "yoğun bakım yatak sayısının artırılması geçici çözümdür" dedi.

Uygulanan kısıtlamaların Ordu'da faydasının görüldüğünü aktaran Zengin, son günlerde vakalarda az da olsa bir düşüş gözlendiğini dile getirdi.

"Yeni binalar bir nebze rahatlatır"

Yoğun bakım yatak sayısının artırılmasının ilk etapta faydasının olacağını aktaran Zengin; "Yoğun bakımda sıra bekleyen hastalarımız vardı. Ama İl Sağlık Müdürlüğü, yoğun bakım yatak sayısını artırmak için bir takım girişimlerde bulundu. Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana hizmet binasında bulunan yemekhane ve 1'inci katında bulunan birimlerin de boşaltılarak, yoğun bakım olarak hizmete açılması kararlaştırıldı. Ayrıca kentte bulunan Altınordu İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Ordu Verem Savaş Dispanseri hizmet binalarının boşaltılarak, yataklı servis ve yoğun bakım oluşturmak üzere Eğitim Araştırma Hastanesi'ne tahsis edilmesine karar verildi. Kurumlar bu binaları boşalttılar ancak henüz yoğun bakıma çevrilmedi. Yoğun bakım yatak sıkıntısı var ama yeni binalara geçilmesiyle bir nebze de olsa bunun önüne geçilebilir." dedi.

"7 yıl önce söyledim"

Geçici çözümlerin bir yere kadar yararı olabileceğini aktaran Zengin, asıl çözümün Ordu'ya yeni bir hastane kazandırılması olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti;

"Ordu'ya mutlak yeni bir hastane lazım. Yatak sayılarımız yeterli değil, artırılması gerekiyor. En büyük sıkıntımız bu. En çok da bu dönemde hastane ihtiyacımızın olduğu anlaşıldı. Bu konuda geç kalındı. Ordu hariç, daha küçük iller de bile devasa hastaneler yapıldı. 2013 yılında göreve geldiğimden bu yana hastane eksiliğini söylüyorum. Botanik Park'a olmayacağını da belirttik. ODÜ eski yönetiminin hastanenin kampüse yapılmasına onay vermemesi sonucu iş uzadı. Yoksa Ordu bir Eğitim Araştırma Hastanesi'ne kavuşmuş olacaktı. Ordu hep Trabzon ile Samsun bürokrasisi arasında sıkışıyor. Bu tür hizmetleri Ordu hep en son alıyor."

"Poşeti alan geziyor"

Tam kapanma konusuna da değinen Zengin; "Kapanmayı yapıyoruz, bu sefer vatandaşlar uymuyor. Kendi, kapanmamızı kendimiz yapmamız lazım. Kapanma yapıldığında eline bir ekmek poşeti alan sırf gezmek için bakkala gidiyorum diyor. O yüzden herkes kendi yasaklarını koyup uymalı." dedi.

Son olarak vatandaşlardan daha duyarlı olmalarını isteyen Zengin, sözlerini şöyle tamamladı; "Vatandaşlarımız kendi tedbirlerini kendileri alsınlar. Kaybedilen her can bizim ailemiz, kardeşimiz, komşumuz, eşimiz, dostumuz. Her can için üzülüyoruz. Üzülmemek için  tedbirlere uyalım. Mümkün olduğunca sokağa çıkmamaya çalışalım."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Son dakika transferi!
Son dakika transferi!