Advert

TAŞBAŞI EVLERİNİN TARİHİ DOKUSU KORUNDU!

TAŞBAŞI EVLERİNİN TARİHİ DOKUSU KORUNDU!
TAŞBAŞI EVLERİNİN TARİHİ DOKUSU KORUNDU! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu'da otantik mimarinin hakim olduğu evlerin bulunduğu Taşbaşı Mahallesi'nde 30 tarihi evden 24’ünün restorasyonu tamamlandı.

Altınordu ilçesinde 19. yüzyıl Ermeni, Rum ve Osmanlı mimarisinin hakim olduğu evlerin bulunduğu Taşbaşı Mahallesi'ndeki tarihi evlerin restorasyonunda sona gelindi.

İlk etapta Taşbaşı Mahallesi’nde 13 tarihi evin restorasyonu gerçekleştirilirken, 11 evin daha dış cephe ve çatı restorasyon işleri yapılarak tarihe kazandırıldı.

“Evleri teslim ettik”

Restorasyonun büyük ölçüde tamamlandığını ve son rötuşların yapıldığını aktaran İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak; “Şuanda bize verilen projenin tamamını yaptık. Evleri sahiplerine teslim ettik. Devlet her ev için ortalama 250 bin lira masraf etti. Dış cephe ve çatısı yapılarak evler teslim edildi. Bir taraftan ekonomik anlamda bölgeye katkı oldu hem de tarihi yerel mimarimiz de korunmuş oldu. Çok güzel bir restorasyon yapıldı.” dedi.

“Güzel bir çalışma oldu”

Toparlak, sözlerini şöyle tamamladı; “Taşbaşı Mahallesi’nde restorasyon yapılacak toplam 30 evde vardı. Ancak bazı hane sahipleri içerisinden kiracısını çıkaramadı, özel durumlar oldu ve bize verdikleri muvaffakiyetlerden feragat ettiler. 6 evin restorasyonu yapılamadı. Ancak 24 evimizin tarihi dokusu korunarak dış cephe ve çatı yenileme işlemleri yapıldı. Bu mahallede halen günümüze kadar gelmiş ancak zamana direnen diğer tarihi evleri de geleceğe kazandırdık. Ortaya güzel bir çalışma çıktı.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi