Advert

TARIM KENTİ AKKUŞ!

TARIM KENTİ AKKUŞ!
TARIM KENTİ AKKUŞ! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Özelikle son dönemde yapılan çalışmalarla 'Organik Şehir' diye anılan Akkuş'ta tarımsal faaliyetler hız kesmiyor. Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, "Akkuş'u tarım kenti yapmak istiyoruz. Bu yönde de ilerliyoruz." dedi.

Organik Akkuş Şeker Fasulyesi için coğrafi işaret aldıktan sonra durmayan Akkuş Ziraat Odası, organik yumurta üretimi içinde öncü oldu. Son dönemde organik fındık üretimine de başlayan Akkuş'ta beyaz patates, mercimek ve nohuda da çok ağırlık veriliyor.

"Ürünleri çeşitlendirdik"

Akkuş Ziraat Odası olarak ilçemizde tarımın gelişmesi adına üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Akkuş şeker fasulyemiz zaten tescilli. Tadı, kalitesi zaten biliniyor. Ürettiğimiz fasulyenin pazar sıkıntısı yok. Tarlada satılıyor. Daha çok üretmek için çalışıyoruz. Ayrıca beyaz patates, mercimek ve nohuda da çok ağırlık verdik. Yumurta ve organik fındık üretimimiz de var. Ürettiğimiz ürünlerin çeşidini artırmak için kolları sıvadık. Akkuş'u tarım kenti yapmak istiyoruz. Bu yönde de ilerliyoruz." dedi.

"Göç tersine döndü"

Akkuş şeker fasulyesi ve diğer ürünlerin yetiştirilmeye başlanıp gelir getirmesiyle beraber Akkuş'ta göçün önlendiğini aktaran Kaya; "Son yıllarda özellikle Akkuş şeker fasulyesi sayesinde üreticilerimiz önemli bir gelir sağladı. Bu sayede dışarıya göç durdu. Aksine hemşehrilerimiz dışarıdan Akkuşumuza dönmeye başladı. Artık son dönemde çocuklarının öğrenimi dışında kimse Akkuş'tan göç etmiyor. Vatandaşlarımız başta Akkuş şeker fasulyesi ve diğer ürünler sayesinde memleketlerinde hayatlarını idame edebiliyor. Amacımız bu sayede göçün tamamen önüne geçip, insanlarımızın memleketlerine dönmeleridir." diye konuştu.  

Akkuşlu üreticilerin hem üretip hem de kazandığını belirten Kaya, tarımda her geçen yıl üzerine koyan bir yer olduklarını da söyledi.

Akkuş Ziraat Odası olarak tarımın ilerlemesi ve gelişmesi adına projeler üretmeye devam edeceklerini aktaran Kaya, "tarımın gelişmesi için ne yapılması gerekiyorsa elimizi taşın altına koyduk, koymaya da devam edeceğiz." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AKKUŞ GALİBİYETE ODAKLANDI
AKKUŞ GALİBİYETE ODAKLANDI
SINAVLAR ERTELENDİ
SINAVLAR ERTELENDİ