Advert

"TAM BİR FELAKET"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Ordu’nun başta Mesudiye olmak üzere pek çok ilçesinde açılan yeni maden arama ihalelerine tepki gösterdi. Ordu’yu maden şirketlerinin insafına terk etmeyeceklerini söyledi. 

'Ordu ilimiz madenlerin ama özellikle altın madenlerinin elinde can çekişiyor' diyen Adıgüzel, mücadele edeceklerini söyledi.

"Yeraltı sularımız zehirleniyor"

Adıgüzel, sözlerine şöyle devam etti; "İlimizde toplam 70 bin hektar orman ve fındıklık alanda şu anda arama ruhsatı var. Toplam 46 tane arama ruhsatı verilmiş. Çoğunluğunu yabancı firmaların ya da yabancı ortaklı firmaların aldığı ruhsatlarda çevre felaketi daha madeni arama sürecinde başlıyor. Sondajlar için açılan yollarda fütursuzca ağaçlar kesiliyor yapılan sondajlarla yeraltı sularımız zehirleniyor, yer yer kuraklığa neden oluyor. Altın madenlerinin işletme süreçlerinde ise siyanürle yapılan ayrıştırma tam bir felaket. Tıpkı Fatsa’daki altın madeni gibi Şimdi de Mesudiye, Ordu Merkez, Ulubey, Kabadüz,  Gürgentepe ve Gölköy’de yeni sahaların ihaleye açıldığını görüyoruz. Mesudiye STK’ları ve basını 17 Eylül’de ihalesi yapılacak olan maden sahaları için ortak mücadele etme kararı aldı. Biz de bu mücadelenin sonuna kadar yanındayız."

'Genel olarak Karadeniz’de ve özellikle de Ordu’daki madenlerin doğamızı nasıl yok ettiğini çok iyi biliyoruz' diyen Adıgüzel, Hak hukuk tanımayan maden firmalarının ormanları nasıl kestiklerini, suları nasıl zehirlediğini iyi bildiklerini söyledi.

"Vatanımızı yok ettirmeyeceğiz"

Madenin işletildiği yer akciğerlerimizde oluşmuş kanserli doku gibi benzetmesi yapan Adıgüzel, sözlerini şöyle tamamladı, "

Yemyeşil coğrafyamızda öldürülmüş, karartılmış, dünya değil adeta Mars yüzeyini andıran bir görüntüye yol açıyor. Fatsa’daki madende kendim bizzat gördüm. Siyanür havuzlarında hiçbir tedbir yok. Buranın rutin hava durumu gereği bir sağanak yağmurda toprağa karışmasını önleyecek hiçbir tedbir yok. Kaldı ki siyanürün fazlası zaten doğaya karışıyor. Uzmanların bu konularda daha çarpıcı ifadeleri var. Üniversiteden hocalarımız Elekçi Irmağının nasıl zehirlendiğini bilimsel analizlerle ispat ettiler.

Madenler başladıkları yerlerle de kalmıyor sürekli genişlemek istiyorlar. Kısacası yabancı maden firması geliyor. Toprağımızı, suyumuzu zehirleyip altınımızı, madenimizi alıp gidiyor. Yani tarım ve hayvancılıkta yarattığı tahribatla ülke ekonomisini soktuğu milyarlarca lira zarardan başka ülkemize bir şey kalmıyor.

Vatandaşa sormadan fındık bahçelerinin ortasına tozu, pisliği ve siyanürü getireceklerini ve bizim de buna ses çıkarmayacağımızı zannediyorlarsa çok yanılıyorlar. Ülkemize ekonomik olarak kırıntı düzeyinde bir şeyler bırakacak diye yabancı maden şirketlerine cennet vatanımızı, coğrafyamızı, fındığımızı, suyumuzu, balımızı, balığımızı yok ettirmeyeceğiz.”

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi