Advert

SÖZLEŞMELİ ERBAŞLARA VERİLEN SÖZ TUTULMALI!

SÖZLEŞMELİ ERBAŞLARA VERİLEN SÖZ TUTULMALI!
SÖZLEŞMELİ ERBAŞLARA VERİLEN SÖZ TUTULMALI! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Sözleşmeli Erlerin kanuni hakkı olan mesai saatleri bitiminde evlerine gidebilmeleri için başvuruda bulunmasının ardından bu kez de 7 yıl görev süresinin bitiminde kamuda istihdam haklarının keyfi olarak uygulanmamasını Kamu Denetçiliği Kurumu’na bir dilekçe ile iletti.

Adıgüzel, dilekçede şunlara yer verdi; "6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş Ve Er Kanunu’nın Kamuda İstihdam konusunu düzenleyen EkMadde1’de “(1) Sözleşmeli erbaş ve er olarak en az yedi hizmet yılını doldurarak ayrılanlardan nitelik belgesi olumlu olanlar, ilgili mevzuatlarındaki şartları taşımaları kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadro ve pozisyonlarına bu maddedeki usul ve esaslar çerçevesinde atanırlar.” denilmektedir. Ancak bu maddenin düzenlendiği 2013 senesinden günümüze kadar Milli Savunma Bakanlığı gerekli yönetmeliği yayınlamadığı için 7 yıllık görev süresini tamamlamış olan sözleşmeli erlerimiz kamuda istihdam haklarından yararlanamamakta ve açıkta kalmaktadır. Bu vatan evlatları 7 yıl boyunca Türk Silahlı Kuvvetleri’nde en zor yer ve şartlar altında görev yapmakta, kimileri şehit ve gazi olmaktadır. Kanuni hakları olan kamuda istihdamlarını kullanamamaları sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde kabul edilemez. Kaldı ki çalışan bir kesime başlangıçta kanunen belirtilen bir hakkın daha sonra alt mevzuat engelleri ile verilmemesi, insan haklarına da aykırıdır.

Cumhurbaşkanlığına gönderildi

Bu konuyu 06.07.2020 tarihli TBMM Milli Savunma Komisyonu toplantısında şahsen dile getirdiğimde Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’ın verdiği yanıt şu şekildedir: “İzniniz olursa Bakanım, sözleşmeli er ve erbaşların kamuda istihdamıyla ilgili olarak bahse konu milletvekilinin ifade etmiş olduğu yönetmelik yayınlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildi.”

"Kamuda istihdamları sağlanmalı"

Bu söz verildikten 4 aydan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen söz konusu yönetmelik halen çıkmamıştır.Bu bağlamda, Yüce Meclis’imizin takdir ederek kanunen tanıdığı bu hakkın Milli Savunma Bakanlığı tarafından kabul edilmesi ve derhal gerekli mevzuat düzenlemelerinin yapılarak sözleşmeli erlerin kamuda istihdamının sağlanması gereklidir."

Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU BELEDİYESİ'NDEN ÖNEMLİ FARKINDALIK
ALTINORDU BELEDİYESİ'NDEN ÖNEMLİ FARKINDALIK
Yeni otogarın hatları belli oldu!
Yeni otogarın hatları belli oldu!