Advert

"SOSYAL DEVLETTE HERKESİN SAĞLIK HAKKI VAR"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Türkiye’nin 4 bir tarafından gelen 50 ailenin SMA hastalarına ilaç ödemesi ve tedavi yapılmamasını protesto etmek için Sağlık Bakanlığı önünde yaptıkları eyleme destek verdi.

Adıgüzel, SMA ailelerinin yanında!

Ülkemizde SMA hastası çocukların ailelerinin çaresizliği her geçen gün büyürken, bu kez yaklaşık 50 aile Sağlık Bakanlığı önünde SMA hastası çocuklarının kullanabilmesi için ilaç ödemesi ve tedavi yapılmasını istediler. Ordu Milletvekili Adıgüzel de onların yanında olduğunu söyledi.

"Daime yanlarındayım"

Tokat Zile’den pusetinde bebeğiyle gelmiş bir annenin “İlacımızı almaya geldik” sözleri günü özetlerken, Adıgüzel yaptığı açıklamada şunları ifade etti.

“SMA hastalarının aileleri ülkenin dört bir yanından Sağlık Bakanlığı önüne gelerek, ilaca ve tedaviye ulaşmaktaki zorlukları dile getirdiler. Burada 50 aile var. Gen tedavisine ulaşmak istiyorlar. Sosyal devlet, bir aileyi evladının tedavisi için yardım kampanyası düzenlemek zorunda bırakmaz. Sadece 100-150 evladımızdan bahsediyoruz. Ayrıca daha önce ödeme kapsamına giren Spinraza isimli ilacın, üretici firma ile SGK arasındaki anlaşmazlıktan dolayı 2 ay tedarikinde zorluklar yaşandı ve burada öğrendim ki 15 yavrumuzu bu nedenle kaybetmişiz. Çok üzüldüm. Bu işler ailelerin işi değil. Sosyal devlette herkesin yaşam ve sağlık hakkı var. 100-150 kadar yavrumuzun tedavisini devletimizin yaptırması lazım. Dahası da bu tedavi merkezlerinin ülkemizde açılması gerekir. Türkiye’de bazı hocalarımızın bu merkezlerin açılması için başvurduğunu ancak Sağlık Bakanlığı’ndan kendilerine geriye dönüş bile yapılmadığını öğrendim. Aileleri kendi başlarının çaresine bakmak durumuna bırakmaya kimsenin hakkı yok. Biz daima bu ailelerin yanındayız.”

Haber merkezi

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fatsa galibiyete alıştı!
Fatsa galibiyete alıştı!
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ