Advert

SORGU ODALARINDA MOBBİNG!

SORGU ODALARINDA MOBBİNG!
SORGU ODALARINDA MOBBİNG! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şube'nin Ordu Kalafatlar Tanzim Satış Mağazaları'nda sendikalaşma çalışması yapması üzerine firma yöneticilerinin çalışanları tehdit ettiği, mobbing uyguladığı öne sürüldü. Tez-Koop İş Sendika Avukatı Pınar Alaçamlı ise çalışanların istifaya zorlandığını söyledi.

Tez-Koop-İş Sendikası'nın çalışanlarının hakkını korumak için Ordu Kalafatlar Tanzim Satış Mağazaları'nda sendikal çalışma yapmasına engel olunduğu belirtildi. Av. Pınar Alaçamlı, çalışanların zorla e-devletlerine girilerek sendikaya üye olup olmadıklarına bakıldığını kaydetti.  

"İftiralarla işten atıyorlar"

Alaçamlı; "İşyerinde Sendikalı işçilere yapılan mobbing, işten atılmaya dair tehditler, sendikalı işçilere atılan iftiralar suçlamalar halen daha devam etmektedir. İşçilerin Anayasal haklarının kullanımı işveren tarafından engellenmektedir. İşçilerin elinden zorla telefonları alınarak baskı ve işten atılma tehdidi ile zorla e-devletlerine girilerek sendika üyesi olup olmadıkları denetlenmekte, sendika üyesi olduğu tespit edilen işçiler çeşitli iftiralarla, mobbing uygulamak sureti ile işten atılmakta, bazılarından zorla istifa dilekçesi alınmaktadır. Sendikanın işyerinde örgütlenmeye çalıştığı dönemden sonraki süreçte, istifa eden ve işten çıkarılan işçilere bakıldığında hepsinin sendika üyesi olduğu veyahut üye olma aşamasında işten çıkarıldığı veyahut istifaya zorlandığı görülmektedir. Sendikal örgütlenme hakkı çalışma yaşamında işçiye tanınan ve Anayasa ile güvence altına alınan vazgeçilmez temel haklardan biridir. Ancak işçilerin örgütlenme gücü ve hakkı,  işverenleri tarafından ezici güçle bu şekilde engellenmeye çalışılmaktadır." dedi.

"İşçinin emeğini hedef alıyorlar"

Sendikal örgütlenme hakkını tanıyan ve güvence altına alan yasaların uluslararası mevzuatta da ulusal mevzuatta da mevcut olduğunu aktaran Av. Alaçamlı, sözlerine şöyle devam etti; "Sendikal haklar Anayasa ve 6356 sayılı sendikalar yasasında tanımlanmıştır. Ayrıca 4857 sayılı iş kanunu, Ceza hukuku kanunları tarafından güvence altına alınmakta ve korunmaktadır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 23. Maddesinde de: 'Herkes kendi çıkarlarını korumak için sendika kurma ve sendikaya girme hakkına sahiptir.' Denilmektedir. Lakin işveren tarafından hiçbir hukuk kuralı tanınmamakta, elindeki ekonomik güç silah olarak işçiye doğrultulmakta, işçinin emeği hedef alınmakta, pandemi gibi zorlu bir süreçte işten atılma korkusu ile karşı karşıya bırakılmaktadır.

Sendikalaşmanın engellenmesi suçtur!

Temel hak ve özgürlüklerin en önemlilerinden biri olan sendikalaşmanın engellenmesi aynı zamanda ceza hukuku kapsamında suç teşkil etmektedir. Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi” başlıklı 118. maddesine göre “Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”  TCK 118/2’ye göre “Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.” Denilmektedir.

"Zulüm son bulacak"

Yine bu suçun birden fazla kez işlenmesi halinde daha ağır bir yaptırım ceza ile karşılaşılacağı sabittir. İşveren tarafından sendikalı üyelere ve sendikaya üye olmak isteyen üyelere karşı defalarca işlenen bu suç nedeniyle biz yasal süreci başlattık. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Geçmişte de ülkemizde yaşanan bu tip hukuksuzluklarla sendikal hakların kullanılmasını engelleyen işverenler ceza almaya mahkum edilmiş; hatta ve hatta kamu görevlisi olmaktan men edilen Belediye Başkanları olmuştur. Hukuk devletinde yaşanan bu hukuksuzlarla mücadele etmeye devam edeceğiz. Tek bir işçinin bile işinden evine mutsuz gitmesine, ruhsal bulanıma sürüklenmesine izin vermeyeceğiz. Gücümüzü emekçi arkadaşlarımızdan alarak birlikte dayanışma ile bu zulme son verdireceğiz."

Öte yandan Tez Koop İş Samsun Şubesi Başkanı Tarık Sayın ise, Kalafatlar'ın  çalışanların sendikalaşmasına engel olmaya devam etmesi halinde Tez Koop İş Sendikası Samsun Şubesi olarak 4 Kasım 2020 tarihinde Ordu'da 'Kalafatlar'da Sömürüye Son' basın  açıklamasında buluşacaklarını ve tepkilerini dile getireceklerini söyledi. Haber merkezi

Haber merkezi

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV