Advert

SENDİKALARDAN 'EK DERS' TEPKİSİ!

SENDİKALARDAN 'EK DERS' TEPKİSİ!
SENDİKALARDAN 'EK DERS' TEPKİSİ! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, uzaktan eğitim kapsamında Öğretmenler tarafından yapılan canlı derslerin öncelikle maaş karşılığına sayılmasını öngören genelgesine karşı Ordu'daki 4 sendikadan da tepki gecikmedi.

 

Ordu'daki sendikalar; Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş ve Eğitim Sen MEB'in yeni ek ders kararına tepkisini koyarak, ek ders kaybının önüne geçilmesini istediler.

"Kayıpların önüne geçilmeli"

Eğitim Bir Sen Ordu Şube Başkanı İsmail Çelenk, konuyla alakalı şunları kaydetti; "MEB, EK Ders Ücretleri ile ilgili yazısında eğitim çalışanlarının beklentilerini/taleplerini karşılamaktan ziyade olağanüstülüğün yaşandığı bu süreci olağan mevzuatla geçiştirmeye çalışmış, çözüm yerine sorunu büyütmüş hak kayıplarına kapı aralamıştır. Bakanlık bir an önce yüz yüze eğitime geçilmesini beklemeksizin yönetici ve öğretmenlerin ders dağılımlarını yapıp, haftalık ders yüklerini belirlemeli,bir kısmının EBA’dan bir kısmının farklı platformlardan yapılmasını sağlayarak ders/ek ders ücreti kaybının önüne geçmelidir."

"Uzaktan eğitime uygun düzenlenmeli"

Türk Eğitim Sen Ordu Şube Başkanı Ömer Okumuş ise Öğretmenlerin ek ders ücretleri hususunda oluşan kafa karışıklığının bir müddet sonra karmaşaya dönüştüğünü aktararak; "Sanki öğretmenlere ücret vermemek adına işi başka şekilde kurtarmak için genelge çıkarmışlar. Bakanlık kanuna ve toplu sözleşme hükümlerine aykırı bir şekilde ek ders düzenlemesi yapıyor. Canlı ders olayı kolay değil. Normal ders anlatımı gibi değil. Büyük bir hazırlık gerektiriyor. O yüzden yüz yüze eğitimin yapıldığı normal koşulları, uzaktan eğitime mecbur kaldığımız bu döneme uygulayamazsınız. MEB, öğretmenlerimizin maaş karşılığı ve ek ders ücreti karşılığı olarak düzenlediği ders yükü planlamasını, içerisinde bulunduğumuz bu uzaktan eğitim sürecine uygun şekilde yeniden düzenlemelidir." dedi.

"Öğretmenlerin ek ders hakkını iade edin"

Eğitim İş Ordu Şube Başkanı Hikmet Pala da; "Milli Eğitim Bakanlığı, bir yandan gece saatlerini ve hafta sonunu mesai saati olarak belirlerken diğer taraftan da öğretmenlerin ücret kaybı için düzenlemeler yapmaktadır. Bu kabul edilebilir değildir. Salgını sebep göstererek öğretmenin ek dersine göz koyan MEB Bakanı ve bürokratlarını uyarıyoruz! Ek ders uygulama yazınızı geri çekin ve tüm öğretmenlerin ek ders hakkını iade edin." diye konuştu.

"Karar geri çekilmeli"

Eğitim Sen Ordu Şube Başkanı Sezgin Yılmaz, 'Öğrencilerimizin nitelikli eğitim hakkı öğretmenlerin haklarının güçlendirilmesi ile mümkün! MEB; öğretmenlerin mali haklarını sınırlayan ek ders yazısını hemen geri çekmelidir' diyerek, şunları söyledi; "Derse hazırlık ücreti başta olmak üzere ek ders ücreti artırımlı ödenmelidir. Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde harcadığı emek ve çaba dikkate alınarak ödenen ek ders ücretinde artırıma gidilmesi gerekirken, kesinti yapılmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz. MEB öğretmenlerin ek derslerinde kesinti yapmak için adeta kılı kırk yarmış ve kendince öğretmenlere ödenmesi gereken ek derslerden tasarruf etmiştir. Tasarruf etmek isteniyorsa bu emekçilerin alın terinden, emeğinden ve haklarından değil yersiz yapılan ihalelerden, makam arabalarından, lüks ve şatafattan yapılmalıdır."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV