Advert

ŞEKER GİBİ REKOLTE

ŞEKER GİBİ REKOLTE
ŞEKER GİBİ REKOLTE Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Akkuş ilçesinde üretilen ve hasadına devam edilen şeker fasulyesinin rekoltesi geçen yıla göre yüzde yüz artışla 600 bin tona ulaşırken,  fiyatı ise 30 lira olarak belirlendi.

Akkuş ilçesinde yetiştirilen Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret olarak tescil edilen 'Akkuş şeker fasulyesinin hasadı sürüyor.

"600 ton rekolte bekliyoruz"

Bu yıl Akkuş şeker fasulyesinin çok verimli olduğunu aktaran Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya; "Akkuş şeker fasulyesi hasadımız devam ediyor. Bu yıl 2 bin 500 dekar alanda bin 500-200 bin üreticimizin emekleri doğrultusunda 600 ton civarında fasulye rekoltemiz olacak. Geçen yıl 300 ton fasulye rekoltemiz oldu. Bu yıl ise rekoltemiz 600 bin tona kadar çıktı. Geçen yıl da 600 bin tona yakın fasulye rekoltesi bekliyorduk ama hava muhalefeti nedeniyle rekolte düştü. Ayrıca fasulyemiz çok yağmur yağdığı için beneklenerek bozuldu. Bu yıl ise çok fazla yağmur yağmadı. Sulanabilir arazi çoğaldı. Vatandaşlar evlerinde kullanacağı suyla sulamasını yaptı. Pandemi nedeniyle üreticilerimizin evinde olması nedeniyle ekim dikim biraz daha fazlalaştı." dedi.

Akkuş şeker fasulyesine olan talebin her geçen yıl arttığına dikkati çeken Kaya, bu yıl şeker fasulyesinin fiyatının ise 30 lira olduğunu dile getirdi.

"Pazar sorunu yok"

Üretilen fasulyenin satılmama gibi bir durumunun olmadığına değinen Başkan Kaya; "Pazar sorunumuz yok. Şeker fasulyesi üreten herkes fasulyesini rahatlıkla satabiliyor. Satamayanlarınkini Akkuş Ziraat Odası Başkanlığı olarak biz alıyoruz. Pazarını biz buluyoruz. Ama şuan hiçbir pazar sorunumuz yok. Hiçbir engelimiz yok. Üreticilerimiz fasulyelerini pazara bile çıkartmadan alıcılar evlere kadar gelip fasulyeleri alıyorlar." diye konuştu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"ZENGİN DAHA DA ZENGİNLEŞTİ"
Şişman görevinden istifa etti
Şişman görevinden istifa etti