SEÇMELİ DERSLERİ ÖĞRENCİLER SEÇER!

SEÇMELİ DERSLERİ ÖĞRENCİLER SEÇER!
SEÇMELİ DERSLERİ ÖĞRENCİLER SEÇER! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Eğitim Sen Ordu Şubesi Başkanı Sezgin Yılmaz; "MEB ortaokullar ve liseler için seçmeli ders tercihlerinin 4-22 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacağını açıklamıştır. Pandemi sürecinde yüz yüze eğitime ara verilmişken belirtilen tarihler arasında ders seçiminin yapılamayacağı açıktır." dedi.

'Okulların açılması beklenmeden ders seçiminin yapılmak istenmesinin nedeni nedir?' diye soran Yılmaz, şunları söyledi; "Okullara gönderilen yazıda öğrencilerin seçmeli ders seçmediği hallerde ders seçimini okul yönetiminin yapacağı belirtilmiştir. Yıllardır Milli Eğitimde görülen siyasal kadrolaşma çeşitli dernek, cemaat, cemiyet vb. kuruluşların eğitim faaliyetleri üzerindeki (aksi yöndeki mahkeme kararlarına rağmen) etkileri müdahaleleri ve pandemi koşulları düşünüldüğünde ders seçiminin nasıl sonuçlanacağını ön görmek zor değildir. Kaldı ki yıllardır iktidarın eğitim politikalarını belirleme konusunda dayanak olarak kullandığı ve yaptıkları protokoller, mahkeme kararı ile defalarca iptal edilmesine rağmen Ensar, Tügva, Eğitim Bir Sen, İlim Yayma, İHH vb. dernek, sendika ve vakıfların Eğitimi Destekleme Platformu (EDP) adı altında Mülki idare amirleri, Milli Eğitim Müdürleri, Müftüler, kurum amirleri ile düzenli toplantılar gerçekleştirdikleri, Türk Milli Eğitimi’nin ve öğrencilerimizin gelecekleri ve eğitim faaliyetleri üzerinde karar alma haklarını kendilerinde bulduklarından, broşürler bültenler yayınladıktan, sosyal medya hesaplarındaki boy boy resimlerle hiç çekinmeden bu faaliyetleri yürüttükleri ortadadır."

"Dini nitelikli dersleri seçtiriyorlar"

'Geçtiğimiz yıllarda bazı okul yöneticilerinin öğrenci ve velilere bilgilendirme yapmadan, onlar adına din eğitimi içerikli ders paketleri hazırlayarak ders seçimi yaptıkları, sadece imzalamak üzere velilere tebliğ ederek ders seçimi yaptıklarını biliyoruz' diyen Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı;

"Hatta geçmiş dönemde bir valinin toplantıda dini içerikli derslerini seçtirmeyen okul müdürlerine talimat verdiğine ve baskı yaptığına da şahit olmuştuk. Geçmişte defalarca yapıldığı gibi öğrenci ve veliler adına ders seçen okul yöneticileri suç işlediklerini bilmeli ve ona göre hareket etmelidirler."

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
52 ORDUSPOR İLE FATSA YENİŞEMEDİ
52 ORDUSPOR İLE FATSA YENİŞEMEDİ
ÜRETİCİ DIŞINDA HERKES KAZANIYOR!
ÜRETİCİ DIŞINDA HERKES KAZANIYOR!