ŞAHİN, ESNAFA KREDİ İSTEDİ

ŞAHİN, ESNAFA KREDİ İSTEDİ
ŞAHİN, ESNAFA KREDİ İSTEDİ Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, esnafın sorun ve beklentilerini TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na iletti, destek istedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin moderatörlüğünde, Ordu TSO, Ordu TB, Fatsa TSO, Fatsa TB, Ünye TSO ve Ünye TB Yönetim, Meclis ve Komite üyelerinin katılımları ile istişare toplantısı gerçekleştirildi.  Toplantıda TOBB Başkanı Hisarcıklıloğlu üyelerin sıkıntılarını ve taleplerini dinleyerek, bakan ve bakanlıklara bildirilmek üzere notlarını aldı.

Kredi ve Samsun-Sarp Demiryolu

OTSO Başkanı Servet Şahin, üyelerimiz ekonomik anlamda zor bir süreçten geçmektedir. Bu yüzden üyelerin ekonomik anlamda rahatlaması için krediye ihtiyacı olduğuna vurgu yaparak, “Üyelerimizin rahatlaması için Kredi Garanti Fonu destekli veya Nefes Kredisi destekli uzun vadeli kredilere ihtiyacımız var. Samsun- Sarp Demiryolunun Ordu ve Giresun’dan Geçmesi gerektiğini dile getiren Şahin; “Ordu ve bölgemiz Sanayi şehri olmayabilir, ancak ilimizin hem sanayide hem de turizmde gelişmesi noktasında Samsun-Sarp Demir Yolunun çok önemi var, biz bu yolun ilimizden geçmesini istiyoruz” dedi.

“Biz üretiyoruz, başkası ihraç ediyor”

Karadeniz Akdeniz yolu tamamlandığında Ordu’nun lojistik bir merkez olması için konteynır limanının da Ordu’ya kazandırılması gerektiğini vurgulayan Şahin, şunları söyledi;

“Ordu ili Mersin’den sonra en uzun sahil bandına sahip ilidir. Ünye ilçemizde bir tane limanımız var, ancak Fatsa, Ordu ve Giresun’da liman yok. bu yüzden Ordu ve Giresun’un kullanabileceği ortak noktada olan bir konteynır limanın ilimize kazandırılmasını istemekteyiz. Ordu tarım ürününü üretiyor ancak başka iller üzerinde ihraç edildiği için ilimizde ihracatın az olmasına sebep oluyor. Türkiye fındığını üçte birini ilimizde üretiyoruz, ancak ürettiğimiz ürünü ilimizden ihraç edemiyoruz. İlimize EximBank’ı kazandırmak istiyoruz, fakat sizin ihracatınız düşük deniliyor. Bunun yükselebilmesi için Ordu’ya konteynır limanın kazandırılması ve bununla beraber büyük yatırımcının da gelmesi gerekiyor.

Liman ve lojistik merkez

Karadeniz-Akdeniz yolu tamamlandığında bu yapılacak liman sadece Ordu’ya lazım değil, Sivas’a, Kayseri’ye hatta Antep’e, Maraş’a İskenderun’a da bu liman lazım. Karadeniz Akdeniz yolu bittiğinde, İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güney Doğu bölgelerindeki iller, Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere ihracatı ilimiz üzerinden yapacaktır. Rusya’ya, Ukrayna’ya ihracat yapmak isteyenler bu yolu kullanacak, bu yol kullanıldığında ilimizin de bir liman açığı ortaya çıkacak bu yüzden ilimize bir limanın, bir lojistik merkezin kazandırılmasını istiyoruz.” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
TAHTA AÇILDI!
TAHTA AÇILDI!