Advert

ŞAHİN, BAKAN VARANK’A SORUNLARI ANLATTI

ŞAHİN, BAKAN VARANK’A SORUNLARI ANLATTI
ŞAHİN, BAKAN VARANK’A SORUNLARI ANLATTI Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Ordu’nun sorunlarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a ileterek, taleplerini dile getirdi.

Webinar Sistemi üzerinden düzenlenen toplantıda ilimizin Sanayi ve Teknoloji alanında eksikliklerini ve taleplerini aktaran Şahin; “ilimizde faaliyette bulunan Ordu OSB ve Fatsa OSB’de doluluk oranı %100’e ulaşmıştır. Yaklaşık 9-10 bin kişiye istihdam sağlayan bu iki OSB’ye ilave olarak, yeni yatırımcılardan gelen talebi karşılamak amacıyla Ordu 2. OSB, Fatsa OSB ilave alanı ve Ünye OSB olmak üzere toplam 3 yeni OSB’nin kuruluş işlemleri tamamlanmıştır. Ünye OSB’de kamulaştırma işlemleri tamamlanmış olup, altyapı çalışmaları devam etmektedir. Diğer 2 OSB’de ise kamulaştırma işlemleri devam etmektedir. Bu 2 OSB’nin de hizmete girmesiyle ilimiz sanayi sektöründe istihdam edilenlerin sayısı yaklaşık 25 bine ulaşacaktır. Ordu 2.OSB yaklaşık 900.000 m2 alan üzerine kurulmuş olup, ortasından Melet Irmağı geçmektedir. Ordu 2.OSB’nin faaliyete geçebilmesi için öncelikle uzlaşma sağlanan ve tapusu OSB Tüzel Kişiliği adına tescil edilmiş, ancak ödenek yetersizliğinden bedelleri ödenemeyen parseller ile kalan parseller için kamulaştırma bedeli olarak 7.500.000.- TL. kaynağa ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

DOKA’dan ayrılma talebi

Şahin, Sosyo-Ekonomik gelişmişlik sıralamasına göre oluşturulan teşvik sisteminde 5.bölgede yer alan ilçeler için yeniden bir düzenlenme yapılması gerektiğini de vurgulayan Şahin Ordu ve Giresun ilinin DOKA’dan ayrılarak farklı bir kalkınma ajansı kurulması gerektiğini de söyledi.

“BALMER devredilmeli”

Şahin; “Odamızın da ortağı olduğu 10 milyon EURO bütçeli ‘Arım Balım Peteğim’ projesi kapsamında kurulan BALMER A.Ş. ne yazık ki şu anda vergi ve SGK borçlarını ödeyemeyen, kuruluş amaçlarını gerçekleştiremeyen bir enstitü durumundadır. Şirketin kamuya olan borçlarından dolayı Odamız da olumsuz etkilenmiştir. Yeni projeler üretemediğimiz gibi devam etmekte olan projelerimizin  % 75’lik Bakanlık payını da alamadık. Şirketin durumunun bu şekilde olması 10 milyon Euro’nun geri ödenme yükümlülüğünü doğuracağı kaçınılmaz sonuçtur. Balmer A.Ş.’nin atıl kalmaması, kuruluş amaçlarını gerçekleştirebilmesi ve faaliyetlerine devam edebilmesi için Tarım Bakanlığına, Büyükşehir Belediyesine veya uygun görülecek bir otoriteye devrinin sağlanması konusunda desteklerinizi beklerim.” Diye konuştu. Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV