"SAĞLIK SİSTEMİ SEKTEYE UĞRADI"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, pandemiye en kötü durumda yakalanan illerden birisinin Ordu olduğunu belirterek, 18 yılda hastanelere ilave tek bir yatak eklenmediğini söyledi. Adıgüzel, "Türkiye'de covid-19 dışındaki diğer sağlık sistemi sekteye uğradı. Hükümete göre covid-19'u tedavi etmek, diğer hastalıkları tedavi etmekten daha ucuza geliyor." dedi.

Sağlık sistemindeki sıkıntıların covid-19 döneminde daha net anlaşıldığını aktaran Adıgüzel, "Türkiye'de covid-19 için ilave hastaneler açılmadan, mevcut hastaneler covid-19 hastanesine çevrildi. Diğer hastalıklar açısından insanlar hizmet alabilecekleri hastaneler bulamadılar. Hastanelerde covid varlıkları nedeniyle kronik rahatsızlığı olan bir çok insan hastanelere gitmekten imtina ettiler." diye konuştu.

"18 yılda tek ilave yatak eklemediler"

'Pandemiye en kötü durumda yakalanan illerden birisi de Ordu' diyen Adıgüzel, şunları söyledi;

"Çünkü 18 yıllık AKP hükümeti döneminde hiçbir sağlık yatırımı almadı. İlave tek bir yatak eklenmedi. Dolayısıyla pandemiye en kötü şekilde yakalanan il oldu. Şuanda yoğum bakımda sıra var. Covid için normal yatak yeri bile bulunamıyor. Valilik ve Sağlık Müdürlüğü, bazı kamu binalarını polikliniğe çevirip, mevcut hastaneleri de covid hastanesi yaparak bir yol bulmaya çalıştı. Semtlerdeki bazı sağlık idare binaları ve bazı kamu binaları polikliniğe çevirerek burada bir yol bulmaya çalışıyor. Fakat yeterli gelmiyor. Yeni yapılan valilik binası, boşaltılan Diş Hekimliği Fakültesi ve özellikle de üniversite içerisinde izole bir biçimde olan 1000 yataklı Lebibe-Ergin Karlıbel Öğrenci Yurdu, derhal covit hastanesine çevrilip bu hizmet buralardan sağlanabilir."

"Sağlık kuruluşlarına müracaat azaldı"

Türkiye'de covid dışındaki hastalıklar için herhangi bir önlem alınmadığına dikkati çeken Adıgüzel, sözlerine şöyle devam etti; "

Dünyanın bütün ülkeleri, bir yandan covid-19 ile mücadele ederken, bir yandan da insanların normal hastalıkları için hizmet almalarına imkan sağlamaya devam ettiler. Covit-19 için ilave hastaneler açtılar. Hem Çin'de hem de diğer Avrupa ülkelerinde böyle oldu. Halbuki Türkiye'de covid-19 için ilave hastaneler açılmadan, mevcut hastaneler covid-19 hastanesine çevrildi. Diğer hastalıklar açısından insanlar hizmet alabilecekleri hastaneler bulamadılar. Hastanelerde covid varlıkları nedeniyle kronik rahatsızlığı olan bir çok insan hastanelere gitmekten imtina ettiler. Yöneticiler, Yöneticiler, kalp damar cerrahisi, ortopedi, beyin cerrahisi gibi acil ameliyat dışında ameliyat, acil muayene dışında da muayene yapılmayacağını beyan ettiler. Türkiye'de covid-19 dışındaki diğer sağlık sistemi sekteye uğradı. 2020 yılının ilk 8 aylık verilerine göre; hastane müracaat sayıları yüzde 32, reçete sayıları yüzde 13, medikal malzeme ve görüntüleme giderleri de azalmış durumda. İkinci basamak devlet hastanelerine müracaat yüzde 36 azalmış durumda, üçüncü basamak devlet hastanelerine müracaat yüzde 30, ikinci basamak özel sağlık kuruluşlarına müracaat yüzde 17, üniversite sağlık kuruluşlarına müracaat yüzde 29, genel ortalama ise sağlık kuruluşlarına müracaat yüzde 32 azalmış durumda."

"Hükümet, daha az para harcadı"

Aslında bu pandemide hükümete sağlık harcamalarını azaltma fırsatı verdi. Hükümet, pandemiyi bahane ederek sağlık harcamalarını azaltmış oldu. Çünkü hükümete göre covid-19'u tedavi etmek, diğer hastalıkları tedavi etmekten daha ucuza geliyor. Halbuki yapılması gereken, covid-19 için ayrıca hastaneler oluşturup, tedavi kurumları oluştururken, bir yandan da sağlık sisteminin devam etmesini sağlamalılardı.

"Yaşlı insanlar adeta evlerinde ölüyorlar"

65 yaşın eve kapatılması da son derece yanlış bir uygulamadır. Bu insanların çoğumun kronik hastalıkları var. Şeker, tansiyon, kalp hastalıkları var. Bir yandan gidebilecekleri hastane bulamıyorlar. Bir yandan da evde kapalı kaldıklarından o hastalıklarla baş başalar. Adeta evlerinde ölüyorlar. Bu yüzden covid-19 için ayrı hastaneler yapıp, normal sağlık sisteminin de yürümesine devam etmek lazım."

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 PERSONEL ALINACAK
90 PERSONEL ALINACAK
Uğur Mumcu unutulmadı
Uğur Mumcu unutulmadı