Advert

“Rakamlar gerçekçi değil!”

“Rakamlar gerçekçi değil!”
“Rakamlar gerçekçi değil!” Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, Pandemi nedeniyle işten çıkarmanın yasak olduğu bir dönemde açıklanan işsizlik rakamlarının gerçekçi olmadığını söyledi.

TÜİK’in Ağustos’un ortasında açıkladığı Mayıs işsizlik rakamlarına bakıldığında gerçekçi bir sonuç göremediklerini ifade eden Başkan Bahadır Baş, “Verilere baktığımızda 15 yaş ve daha üzerindeki çalışan sayısı 2020 Mayıs ayında 338 bin azalmış görünüyor. Yani bu azalış ile birlikte işsizlik rakamlarının düştüğünü görüyoruz. Pandemi sürecinde işletmelere 17 Nisan’dan sonra işten çıkarma yasağı getirildi. Bence bu tüm verileri bozuyor. Yani gerçekçi, bizlere yol gösterici rakamlar değil. Ben kişisel olarak bu pandemi sürecinde işletmelere işçi çıkartma yasağı uygulandığı bir dönemde bu verilerin sağlıklı, gerçekçi ve piyasayı kavrayıcı nitelik taşımadığını düşünüyorum.” Dedi.

Veriler açıklanmamalıydı

Bu salgın sürecinde bu verilerin açıklanmaması gerektiğine de vurgu yapan Bahadır Baş, şöyle devam etti;

“Çünkü bu rakamlar kamuoyunu tatmin etmiyor, bizim yaşadığımız gerçeklere uygun değil. Belki bu yasak kalktığı gün işsizlikte önemli bir artış olacak. O yüzden bu süreç sonrasına bakarsak, daha gerçekçi rakamlar karşımıza çıkacaktır.”

TÜİK’e göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 331 bin kişi azalarak 3 milyon 826 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,1 puanlık artış ile yüzde 12,9 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 0,2 puanlık artış ile yüzde 15,2, genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 24,9, istihdam oranı yüzde 26,6 oldu. Seran Eren Şensoy/Ordu Hayat

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi