"PROJELERİMİZ DAMGA VURACAK"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu'ya gelerek bir dizi ziyaret ve temaslarda bulundu. Kurum, mevcut valilik binasının da içinde bulunduğu 83 bin m2'lik alanda kentsel dönüşüm, tarihi yenileme ve kent meydanı projesini hayata geçireceklerini, Yeni Mahalle'deki eski otogar ve eski sanayi sitesinin bulunduğu toplamda 56 bin m2'lik alanda da kentsel dönüşüm yapacaklarını söyledi.

Altınordu'nun yanı sıra Fatsa ve Ünye'de de kentsel dönüşüm yapacaklarını aktaran Bakan Kurum, uygulanacak projelerin  Ordu'nun gelecek 50 yılına damga vuracağını dile getirdi. 

"25 milyarlık yatırım yapıldı"

Bakan Kurum; "Ordumuza, tam 25 milyar liralık yatırım yapıldı. Her alanda yatırımlar yaptık be yapmaya da devam ediyoruz. Ordu'yu güçlü şehirler arasında gösterecek çalışmalara gayret ediyoruz. Ordumuzu çok önemsiyoruz. Milletvekillerimizle, valimizle, Büyükşehir Belediye Başkanımızla, ilçe belediye başkanlarımızla güçlü Ordu adına birçok önemli kararlar aldık. Ordu'yu altyapısıyla, üst yapısıyla çok daha yukarıya çekecek adımları attık." dedi.

"Otopark problemi ortadan kalkacak"

Yeni projelerle Ordu'nun daha güzel ve gelişmiş olacağını aktaran Bakan Kurum, şunları söyledi;

"İçinde bulunduğumuz valilik binasını içine alan, askerlik şubesi ve tarihi tescilli binaları içine alan ve toplamda 83 bin m2'lik alanda denizimizi şehir merkeziyle buluşturan kentsel dönüşüm, tarihi yenileme ve kent meydanı projesini hayata geçiriyoruz. 83 bin m2'lik alanda eski Ordu Stadı'nın bulunduğu alanda tarihi ve tescilli binaları gün yüzüne çıkaracak ve bu alanın altında toplam 750 araçlık kapalı otoparkıyla şehrin içindeki otopark problemini tamamen çözecek bir projeyi hayata geçiriyoruz. Millet Bahçesi projesini, kent meydanıyla, tarihi binaların restorasyonuyla, altındaki otoparkıyla, yürüyüş ve bisiklet yoluyla yatırım değeri 150 milyon lira olan bu projeyi bakanlığımız, TOKİ Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile birlikte gerçekleştireceğiz. 6. ayda ihalesini yapıp, 2022 yılında Ordumuza kazandırmak istiyoruz. Alan içinde bulunan tüm binaların restorasyonunu yapıp, tarihimizi de gün yüzüne çıkarmış olacağız. Tarihi binaları aslında uygun restore edip, millet kıraathanesi, şehir kütüphanesi ve zaman geçirilecek alanlar haline getireceğiz. Yürüyüş yollarıyla sahildeki meydana bağlantısı yapılacak örnek bir proje olacak. Ordu'nun 50 yıllık geleceğine damga vuracak projeyi hep birlikte gerçekleştiriyor olacağız.

Eski otogara da kentsel dönüşüm!

Eski otogar ve eski sanayi sitesinin bulunduğu toplamda 56 bin m2'lik alanda bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızla görüşerek yerinde, hızlı ve gönüllü prensipleriyle kentsel dönüşüm projemizi yapacağız. Bölgede ihtiyaç duyulan tüm sosyal alanları içinde barındıracak şekilde altında otoparkı ve kongre merkezi yer alacak olan bir proje gerçekleştireceğiz. Yatay mimari esaslı, Ordu'nun kültürüne, özüne, mimarisine yakışacak bir proje olacak. Bu projeyi de 6. ay itibariyle başlatıp, 2022 itibariyle de tamamlamak istiyoruz."

Fatsa Evkaf Mahallesi'ne de 520 bin m2'lik alanda da kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceklerini aktaran Kurum, bu alanın 100 dönümünü Fatsa'ya millet bahçesi olarak kazandıracaklarını dile getirdi.

Ünye Saraçlı Mahallesi'nde 79 bin m2 alan üzerindeki sanayi sitesindeki 315 esnaf ile de görüşmelere başlanacağını belirten Kurum, burada da istihdamı artıracak modern sanayi sitesinin adımlarını atacaklarını söyledi.

Bakan Kurum, Ordu programında ilk olarak Vali Tuncay Sonel’i ziyaret etti. Kurum'u, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, vali yardımcıları ve ilçe belediye başkanları karşıladı. Şeref Defteri’ni imzalayan Bakan Kurum, sonrasında ise İl Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Bakan Kurum, burada ilçe belediye başkanlarını dinledi.

Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"MAAŞLAR AÇLIK SINIRININ ALTINDA"
FATSA'DAN AYRILDI, YOZGAT'A GİTTİ
FATSA'DAN AYRILDI, YOZGAT'A GİTTİ