POLİSİN BARO BAŞKANLARINA MÜDAHALESİ HAK İHLALİ

POLİSİN BARO BAŞKANLARINA MÜDAHALESİ HAK İHLALİ
POLİSİN BARO BAŞKANLARINA MÜDAHALESİ HAK İHLALİ Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Boğaziçi Üniversitesi’ne partili rektörün atanması eylemlerinde polisin öğrencilere yönelik sert müdahalesi tartışılırken, Kamu Denetçiliği Kurumu, baro başkanlarının savunma yürüyüşüne müdahaleyi “hak ihlali” saydı. 

Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanmasını protesto eden öğrencilere yönelik polisin sert müdahalesi tartışma yaratırken, Kamu Denetçiliği Kurumu, barışçıl gösterilerde orantısız ve yersiz güç kullanımıyla ilgili emsal teşkil edebilecek bir karara imza attı.

CHP’nin avukat kökenli vekili Mahmut Tanal’ın başvurusu üzerine Kurum, “Çoklu baro” düzenlemesine karşı yürüyen baro başkanlarının Ankara’ya girişlerinin engellenmesine ilişkin, “toplantı ve ifadeyi açıklama özgürlüğünün” ihlal edildiğine karar verdi. Kararda, benzer kolluk müdahalelerinin yeniden yaşanmaması için barışçıl ve kamu düzenini aksatmayan toplantı ve düşünceyi açıklama özgürlüklerinin önünün açılması amacına yönelik gerekli tedbirlerin alınması konusunda İçişleri Bakanlığı’na tavsiyede bulunulurken, değerlendirme ve gerekçe kısmında, “olur olmaz nedenlerle etkinlikleri kanuna aykırı ilan edip en sert metotlarla müdahalede bulunmak esasına dayanan bürokratik anlayışın yanlışlığına” dikkat çekildi. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
TAHTA AÇILDI!
TAHTA AÇILDI!