Advert

Piyasalar Tepetaklak

Piyasalar Tepetaklak
Piyasalar Tepetaklak Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Kuyumcu esnafı Muhammed Altunel, düğünlerin iptal olmasından dolayı kuyumcuların olumsuz anlamda bundan payını aldığını belirterek, vatandaşların alım gücünün de düşmesiyle durgun bir sezon geçirdiklerini dile getirdi.

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs tedbirleri kapsamında düğünlerin iptal olması ve sadece nikaha izin verilmesi vatandaşın daha az altın almasına neden olurken, kuyum sektörünü de olumsuz etkiledi.

"Sektör durgunlaştı"

Düğünlerin iptaline fiyatların artmasının da eklenmesiyle piyasada bir yavaşlama olduğunu aktaran Altunel; "Düğünlerin iptal olması başta kuyumcular olmak üzere düğün sektöründeki mobilyacıları, kıyafetçileri, bütün esnafı etkiledi. Dolayısıyla kuyumcular da bundan payını aldı. Düğünlerin de iptal edilmesiyle geçtiğimiz yıllara göre durağan bir sezon geçti. Altın alacaklar alamadı, verilen taahhütler yerine getirilemedi. Düğünlerin iptal olmasına bir de fiyatların artması eklenince bizim sektör durgunlaştı. Artık bu seneden umudumuzu kestik." dedi.

"Fiyatların artması kimseye yaramadı"

Fiyatların yükselmesine de değinen Altunel; "Altın fiyatları beklentilerin de üzerinde yükseldi. Fiyatların yükselmesi kuyumcu esnafı için çok iyi bir şey değil. Bizim için sirkülasyon önemli. Dükkanımıza 50 kişi girmesindense 100 kişi girmesi daha eftaldir. Fiyatlar ne kadar düşük olursa kuyumcu esnafının işi de o kadar iyi olur. Aynı şekilde altın fiyatların yükselmesi vatandaşların da işine gelmedi." diye konuştu.

"Yarım gram da alıyorlar"

Altın fiyatlarının yükselmesiyle vatandaşların düğünlerde takmak için artık daha hafif şeyleri tercih ettiklerini belirten Altunel, sözlerini şöyle tamamladı; "Vatandaşlarımız hem altın fiyatlarının yükselmesi hem de alım gücünün zayıflamasıyla daha ince daha hafif ve ucuz şeyleri tercih ediyorlar. 3 bin liralık bir şey alacaksa, bin 500 liralık bir ürün takı alıyorlar. Bilezik alanlar çeyrek altın, çeyrek altın alanlar gram altın alıyor. Gram altın alıp düğüne takacak olanlar ise artık yarım gramı tercih ediyor. Çünkü vatandaşlarımızın alım gücü düştü. "

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"ZENGİN DAHA DA ZENGİNLEŞTİ"
Şişman görevinden istifa etti
Şişman görevinden istifa etti