Advert

Örnek bahçeler çoğalıyor

Örnek bahçeler çoğalıyor
Örnek bahçeler çoğalıyor Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün “Fındıkta Verim ve Kalite Artacak” sloganıyla 2015 yılında başlattığı“Ordu İli Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Bahçe Oluşturulması ve Budama Elemanı Benim Projesi” kapsamında yeni örnek bahçeler oluşturmak amacıyla bu yıl da tüm ilçelerde çalışmalara başlandı.

Tarım arazilerini yüzde 89'u fındık olan Ordu'da “Ordu İli Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Bahçe Oluşturulması ve Budama Elemanı Benim Projesi” tüm hızıyla sürüyor.

"400 budama elemanı yetiştirilecek"

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, 'uyguladığımız projemiz il genelinde olumlu sonuçlar vermiş ve üreticilerimiz tarafından çok benimsenmiştir' diyerek, şunları kaydetti; "Her ilçede bir örnek bahçe oluşturmak amacıyla çıktığımız bu yolda oluşturduğumuz bahçeler üreticilerimize örnek olmuş ve ilimiz genelinde yüzlerce tekniğine uygun bahçeler tesis edildiği görülmüştür. Bu olumlu sonuçlar neticesinde önceden oluşturulan örnek bahçelerimize yenilerini eklemek amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından önceki projelerin devamı niteliğinde olan “Ordu İli Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Bahçe Oluşturulması ve Budama Elemanı Benim Projesi” bu yıl da 19 ilçemizde uygulanmaya başlamıştır. Uygulanan projede oluşturulan örnek bahçeler ile birlikte budama ve gübreleme işlerini meslek haline getirmiş kişilere budama, gübreleme ve zirai mücadele konularında eğitimler de verilmektedir. Bu eğitimler sonucunda her ilçemizde en az 20 kişi olmak üzere, il genelinde yaklaşık 400 budama elemanı daha yetiştirilmesi hedeflenmektedir. İl Müdürlüğü olarak amacımız uyguladığımız proje ile birlikte oluşturulan örnek bahçelerimize yenilerini eklemek ve bu bahçelerin tüm üreticilerimiz tarafından görülerek il geneline yayılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda budama ve gübreleme işlemlerini yapan eğitimli kişilerin sayısını artırmaktır. Fındık üretiminde lider konumda olan ülkemizin, verim ve kalitede de lider olmasını sağlamak amacıyla yaptığımız çalışmalarımız devam edecektir."

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AKKUŞ'A KORONA ARASI YARAMADI!
AKKUŞ'A KORONA ARASI YARAMADI!
52 ORDUSPOR'DA HEDEF DÜZCE GALİBİYETİ
52 ORDUSPOR'DA HEDEF DÜZCE GALİBİYETİ