Advert

Ordu’yu rüzgar enerjisi aydınlatacak

Ordu’yu rüzgar enerjisi aydınlatacak
Ordu’yu rüzgar enerjisi aydınlatacak Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu'nun Akkuş ilçesinde 25 megavat kurulu güce sahip rüzgar enerjisi santrali kurulması için çalışmalar başladı.

HNS Enerji Üretim A.Ş. tarafından Ordu İli Akkuş İlçesi sınırları içerisinde, Koçcuvaz, Çamalan ve Ormancık Mahalleleri mevkiinde 9 adet Enercon türbininden oluşan “Akkuş Rüzgâr Enerji Santrali(10 MWm/10 MWe)” projesinin yapılması planlanıyor.

Ulusal şebekeye aktarılacak

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in başlattığı 25 milyon lira değerindeki proje kapsamında yıllık yaklaşık 28.000.000 kWh elektrik üretilecek. Üretilen elektrik yaklaşık 7 km’lik 3x477 MCM Enerji İletim Hattı ile orta gerilimli olarak bağlanacağı Akkuş Trafo Merkezi üzerinden ulusal şebekeye aktarılacak.

Kanatlar geldi

Akkuş’un Taz Yaylası’na kurulacak olan rüzgâr enerji santrali için türbin kanatlarından ilki de ilçeye ulaştı. 65 metre uzunluğunda ve 18 ton ağırlığındaki kanat saatte 3 km hızla ve geniş güvenlik önlemleriyle taşındı.

Ordu’ya yetecek kadar üretim

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler de daha önce yaptığı açıklamada, Akkuş ilçesinde iyi rüzgar potansiyeli olduğunu belirterek, "Belediyenin, Ordu'nun ihtiyacı olan elektriği bu alanda kuracağımız rüzgar enerjisi santralinde üretebileceğimizi gördük ve gerekli müracaatlarımızı yaptık. Belirlediğimiz bölgede 25 megavatlık santral kurulabilecek potansiyel var. Kendi enerjimizi üreteceğiz, gece de ışıl ışıl bir Ordu oluşturmak istiyoruz." Demişti. Gözde Özgür/Ordu Hayat

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI