Advert

"ORDU'NUN ÇOCUKLARINA MOBBİNG!"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şube'nin yaklaşık 3 ay önce Ordu Kalafatlar Tanzim Satış Mağazaları'nda işçilerin isteği üzerine başlattığı örgütlenme çalışmaları devam ederken, yöneticiler tarafından bazı çalışanların işten çıkarıldığı, bir çoğunun da tehdit ve mobbing yoluyla işten çıkarılmaya zorlandığı ileri sürüldü. 

 

Kalafatlar mağazalarında çalışanların sendikaya üye olmak istemesine karşın yöneticilerin çeşitli baskılar uygulayarak buna engel olmaya çalıştığını belirten Türk-İş Giresun İl Temsilcisi ve Tez-Koop-İş sendikası Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın; mobbing davaları başlattıklarını ve uyarıları dikkate almamaları durumunda da mağaza önlerinde eylemsellik kararı alacaklarını söyledi. 

"Sorgu odaları!"

Sayın, çalışanların işten çıkarılmaya zorlandığını aktararak; "Yaklaşık 3 ay önce Kalafatlar mağazalarında örgütlenme çalışması başlattık. Örgütlemeye başladığımızda herhangi bir işten çıkarma olduğunda gerekli önlemleri alacağımızı Ordu'da bulunan 24 sivil toplum örgütü ile yapmış olduğumuz toplantıda Kalafatlar yöneticilerine duyurduk. Kalafatlar yöneticileri gelenek haline getirmiş olduğu ve yıllarca işten çıkarma yönteminde kullandığı, sorgu odalarında işçi arkadaşlarımızı şimdi de sendikaya karşı sudan sebeplerle, baskılar uygulayarak işten çıkarmakta. Son dönemde bu baskıların şiddetli bir şekilde arttığını ve çalışanlara karşı farklı baskıların uygulandığını görüyoruz. Yaklaşık 3 ay önce ve ondan sonra yaptığımız toplantılarda da bunu defalarca dile getirdik. Ama görüyoruz ki, Kalafatlar yöneticileri geleneğe halen devam ediyor ve bizim bu konudaki ciddiyetimizin idrak edilmemiş olduğu ortadır. Sürecin devamı halinde, Kalafatlar önünde eylemsellik kararı verilmiştir. Bu son uyarımızdır. Avukatlarımız hukuki süreci takip ederken, biz ise eylemsellik sürecine geçeceğiz. Umarız Kalafatlar yöneticileri bu son uyarılarımızı dikkate alırlar. Aksi taktirde burada oluşturulan ticari mantığın emek sömürüsü üzerinden yanlış oluşturulduğunun ve burada çalışan Ordu'nun çocuklarının olduğunu, bu zulme tüm gücümüzle direneceğimizi basın yoluyla aktarıyoruz." dedi. 

"Ofiste tecrit!"

İşten çıkmaya zorlandığını aktaran işçi Levent Demirel'in iddiaları şu şekilde; "Günde 8 saat çalışıyoruz gibi görünse de öyle değil. Ben uzun yol şoförüyüm. Yeri geliyor,  40-45 saat araçtan hiç inmiyorum. Hafta sonumuz-bayram tatilimiz yok. Yıllık izin de yok. 6.5 yıldır şoför olarak görev yapıyorum. Buna rağmen ilk 2 yıl reyon görevlisi olarak gösterildim. Trafik cezaları yiyoruz bunu maaşımızdan kesiyorlar. Maaşlarımızda avans yazıyor ama bize yatmıyor. Mesai ödemiyorlar, harcırahlarda sıkıntı çıkıyor. Çalışanlara baskı var. Mobbing uygulanıyor. Motivasyon toplantılarında sistematik bir şekilde psikolojik baskı yapılıyor ama sizi hiç dinlemiyorlar. Bugüne kadar biz hiç banka promosyonu almadık. Herkesi farklı görevlerde de çalıştırıyorlar. Personeller arasında ayrımcılık yapılıyor. 29. maddeyle seni işten çıkaracağım diyor. Süren daha dolmadı işten çıkış imzanı at diyor. Beni tehdit ettiler bende işten çıktım. Hasta da olsan rapor almayacaksın. 30 gün rapor aldım, 25. gün işe başladım. Çocuğum olduğunda 5 günlük babalık iznini kullanmadan 3. günde yola gittim. Haklarımızı kullanamıyoruz."

"Sudan sebeplerle işten çıkarıyorlar"

Psikolojik baskılar sonucu işten ayrıldığını belirten Tolga Bahtiyar ise açıklamasında şunları öne sürdü; "3 yıl 4 aydır Kalafatlar'da çalışıyordum artık dayanamadım. Sudan sebep ve tutanaklarla sizi işten çıkarabileceklerini söylüyorlar. İşçiyi ofiste tecrit ediyorlar. Bir kişiyi işten çıkarmaya karar verdiklerinde o kişiyi son bir ayda zor işlerde çalıştırıyorlar. Bir reyonda 5 kişi çalışıyorsa, sizi o reyona tek başına veriyorlar. İtiraz ettiğinizde size tutanak tutuyorlar. Ofiste savunma alıyorlar ama kendi dediklerine imza attırıyorlar. Haftalık iznini istediği zaman iptal ettirebilir. Ama sen içerdeki haftalık iznini alamazsın. 2017 yılından olan iznimi 2019 yılında kullandım. İşten çıkarmadan bir gün önce bana sen sendikalı mısın diye sordular. Üye olursanız işten çıkarılacaksınız dediler. Bu iş tehdide kadar gitti. Çalışanlara tazminat vermeyeceklerini belirtiyorlar. Müdürlere talimat vereceğini, çalışanlarda kusur bulacağını söylüyorlar."

"Hukuki süreci başlattık"

Tez Koop İş Sendika Avukatı Pınar Alaçamlı da şunları kaydetti; "Kanunlar İşverene sınırsız bir yönetim hakkı vermemektedir. İşverenin yönetim hakkını kullanırken anayasal hakları çiğnememek, kişilik haklarına saldırıda bulunmamak ve işçiye eşit davranma gibi yükümlülükleri bulunmaktadır. Kalafatlar'da kanunun işverene yüklediği tüm yükümlülükler sürekli ve sistematik şekilde ihlal edilmekte , keyfi uygulamalar yapılmaktadır. İşçiye kaldırabileceği iş yükünden daha ağır işler verildiği gibi bu işleri yürüttüğü esnada da işyerinden soğutmaya, yıldırmaya çalışılmakta, hakarete varan aşağılayıcı söylemlerde bulunulmakta ve kendi isteği ile işten ayrılmaya zorlamaya yönelik haklarında sürekli ve keyfi olarak tutanaklar tutulmakta, savunmaları istenmekte, amirleri tarafından işten atılma korkusu ile tehdit edilmektedir. Sendikal hakların kullanılması engellenmeye çalışılmakta , işçilerin anayasal haklarının kullanılmasını engellemek için baskı altına alınmaya çalışılmakta, işyerindeki sendikalı işçilere yönelik ağır itham ve hakaretlerde bulunulmaktadır.

Mobbing artık resmen işyeri uygulaması haline gelmiştir. İşten ayrılması istenilen kişiler tüm amirleri tarafından baskı altına alınarak haklarında asılsız tutanaklar düzenlenmekte, bu tutanaklar zorla imzalatılmakta ve sicilini olumsuz etkileyecek iftiralar atılmakla işçiler tehdit edilmektedir. Bu mobbing işçilerin ruh sağlığı her geçen gün bozmakta, aile yaşantılarına kadar sirayet etmekte, anksiyete bozukluklarına neden olmaktadır. İşten atılmak istenen herkese ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık sebebi ile çıkış kodu verilmesi ile tehdit edilerek , istifa dilekçesi yazmaya zorlanmaktadır. Biz işyerinde yaşanan sürekli ve sistematik bu psikolojik tacizler için gerekli hukuk mücadelemizi başlatıyoruz."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI