Advert

"ORDU'MUZU MADENCİLERE PEŞKEŞ ÇEKİYORLAR"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ordu'da ormanların 3'te 1'inde maden araması yapılmak istendiğini belirterek, "Bunu kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

Ordu'da ilimizdeki toplam orman alanının %25 inden daha fazla bir alana maden arama ruhsatı verildiğini hatırlatan Torun, 17 Eylül 2020 tarihinde ihaleye çıkılacağı ilan edilen 9 yeni sahayla, yani toplamda 11225 hektar alanın daha ilave edilmesi ile %34 seviyesine çıkacağını, bu oranın her 3 orman alanından birine maden arama sahası ruhsatı verileceği anlamına geldiğini söyledi.

 

"Müsaade etmeyeceğiz"

'Çevre katliamını ve geleceğimizi ipotek altına alan bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir' diyen Torun sözlerine şöyle devam etti; "Türkiye fındık üretiminde en büyük paya sahip olan Ordu’muzda maden arama sahalarının bu yoğunluğa ulaşması, fındık üretiminin azalmasına ve ülkeye kazandırdığı ihracat gelirlerinin de düşmesine sebep olacaktır. Aynı şekilde bal üretiminde Türkiye’de ilk üç il arasında bulunan Ordu’da madenler nedeniyle ormanlara verilecek zarar neticesinde yaşanacak gelir kaybı da uzun vadede madenin getirisinden kat be kat fazla olacaktır. Unutulmaması gereken, topraklarımızın ve ormanlarımızın üstünün altından daha değerli olduğu gerçeğidir. İktidar 3 kuruş için insanlarımızın hayatını hiçe saymaktadır. İktidar bölge halkına daha fazla gelir kazandıracak, onlara iş, aş, ekmek sağlayacak tarımsal üretimi teşvik etmek yerine, sermayedarlara Ordu’muzu peşkeş çekmekte, talan ettirmektedir. Yandaşların cepleri dolarken bölge halkının sadece eziyet çektiğini gördük. Ordulu hemşerilerimizin de bunları yaşamasına müsaade etmeyeceğiz. "

 

"Fatsa'da hayati risk var"

Fatsa'daki siyanürlü altın madenciliği uygulamasının yarattığı çevre kirliliğine de değinen Torun, "Madenin çevresinden alınan 32 toprak ve 11 adet su örneği üzerinde yapılan testlerle bölgede meydana gelen çevre kirliliği çok net bir şekilde ortaya konuldu. Buna göre toprak ve derelerdeki zehirli metaller ortalamanın katbekat üzerinde." diyerek sözlerini tamamladı.

Haber merkezi

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI