Advert

ORDULU ÖĞRETİM ÜYESİNİN SEVİNDİREN KEŞFİ

ORDULU ÖĞRETİM ÜYESİNİN SEVİNDİREN KEŞFİ
ORDULU ÖĞRETİM ÜYESİNİN SEVİNDİREN KEŞFİ Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Çanakkale’nin Ezine ilçesi sahilinde bulunan yaklaşık 9 milyon yıl öncesine ait fosiller, aralarında Ordulu öğretim üyesi Sevinç Kapan’ın da aralarında bulunduğu heyet tarafından inceleniyor.

DHA'nın haberine göre, Ezine ilçesine bağlı Yeniköy köyü sahilinde balık avlayan vatandaşlar, sahilde fosil olabileceğini tahmin ettikleri kemikler buldu. Bunun üzerine durum, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Ana Bilimdalı'nda görevli Dr. Öğretim Üyesi Ordulu  Sevinç Kapan’a bildirildi. Üniversitede incelemeye alınan fosillerin 8-9 milyon yıl öncesine ait fil fosili olduğunu belirlendi.

Fillerin atası

Kentimiz tanınan simalarından Bülent, Levent ve Ahmet Kapan’ın kardeşi, Dr. Öğretim Üyesi Sevinç Kapan, "Fillerin atası dediğimiz bu hayvanların günümüzden 8-9 milyon yıl öncesine ait bir ortamda yaşadığını düşünüyoruz. Çalıştığımız bu örnekler, fillerin atasına ait diş fosilleri. Örneklere baktığımızda birden fazla birey olduğunu düşünüyoruz. Bir tanesi yaklaşık 30-40 yaşları civarında ergin bir birey. Diğeri, bebek diyebileceğimiz yavru bir file ait dişler. Bunu dişlerin kök yapısından algılayabiliyoruz. Çalışmayı Ege Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi ve Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Omurgalı Paleontolojisi Uzmanı, Dr. Öğretim Üyesi Serdar Mayda ile birlikte yapıyoruz" diye konuştu.

Yaşları dişlerinde gizli

Dişlerin kök uzunluğundan bireyin yaşının aşağı yukarı tahmin edilebildiğini anlatan Sevinç Kapan, "Bunun için bir tane dişin kökünün bulunması, diğerinin de köksüz olması birinin ergen diğerinin ise yavru birey fosillerini bulduğumuzu düşündürüyor bize. Bu fillerin yaşadığı alan, arkasında bir ormanın olduğu, önünün sulak bir alan olduğu ve bir tatlı su bulunduğunu alan. Muhtemelen de su ihtiyaçlarını karşılamak için bu alana gelmişler. Buradaki bir doğa olayı da, sanıyoruz ki onların ölümüne sebebiyet vermiş. Bu sayede de fosilleşerek bize kadar ulaşmışlar" dedi. Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
YEMİN VE RUHSAT TÖRENİ
YEMİN VE RUHSAT TÖRENİ