Advert

ORDULU BALIKÇILARIN UMUDU PALAMUT!

ORDULU BALIKÇILARIN UMUDU PALAMUT!
ORDULU BALIKÇILARIN UMUDU PALAMUT! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu'da av yasağının sona ermesiyle denize açılan balıkçılar, çok az miktarda avladıkları palamutta umduğunu bulamayınca, halk arasında "kestane karası" olarak bilinen kuvvetli fırtınaya umut bağladı.

Palamutun daha çok Sinop ve Ereğli taraflarında çıktığını aktaran Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, Ordu'da ise şuana kadar beklenilen palamut avının gerçekleşmediğini  söyledi.

"Henüz umduğumuz balık yok"

Palamutun bol olduğu bir sezon yaşadıklarını belirten Aydemir, "Bu sezon balık var. Ancak şuan palamut daha çok Sinop, Gerze, Ereğli taraflarında tutuluyor. Ordu'nun denizinde çok fazla yok. Bu tarafa göç etmesini bekliyoruz. Aslında bu sezon palamut bol. Ama Ordu'da az çıkıyor. Eğer palamut 10 gün içerisinde Ordu'dan doğuya doğru geçerse bizim balıkçılarımız da palamuttan nasibini bolca alacak." dedi.

"Kestane Karası'nı bekliyoruz"

'Eylül ayının sonundaki Kestane Karası Fırtınası'ndan sonra palamutun bu tarafa gelmesini umuyoruz' diyen Aydemir, sözlerine şöyle devam etti; "Şuan beklediğimiz oranda palamut yok. Balıkçılarımız henüz umduğunu bulamadı. Ancak bu ayın sonundaki Kestane Karası Fırtınası'nın ardından balığın bollaşmasını ve bu tarafa gelmesini bekliyoruz. Denizin soğumasıyla zaten balıklar bu tarafa gelir. Palamutun da bu fırtınadan sonra Ordu'dan geçeceğini umuyoruz."

Şuan Palamut dışında tutulan balık olmadığını belirten Aydemir, sadece 3-5 tane teknenin mezgit avına çıktığını dile getirdi.

Ordulu balıkçıların bir çoğunun palamutun bol olduğu Sinop ve Ereğli'ye gittiğini aktaran Aydemir, onlar için sezonun güzel geçtiğini kaydetti.

Hamsinin de şuan denizde görülmediğini aktaran Aydemir, Ekim ayı içerisinde az da olsa hamsinin çıkabileceğini dile getirdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV