Advert

ORDU'DA YENİ ADLİ YIL BAŞLADI

ORDU'DA YENİ ADLİ YIL BAŞLADI
ORDU'DA YENİ ADLİ YIL BAŞLADI Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Barosu tarafından 2020-2021 dönemi Adli Yılı açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. Baro Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Her yıl 20 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında yapılan adli tatil sona erdi. Ordu Barosu tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından, 1 Eylül-20 Temmuz tarihlerini kapsayan 2020-2021 dönemi Adli Yılı başladı.

Başkan Poyraz; "Ordu Barosu adına saygı ile selamlıyorum. 2020-2021 adli yılının yargı camiamız başta olmak üzere ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeni adli yılda avukat, hakim ve savcı meslektaşlarımıza, adalet teşkilatımızın tamamına başarılar diliyorum." dedi.

"Yargı siyasetin malzemesi yapılmamalı"

'Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile kürsü dokunulmazlığı önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır' diyen Poyraz, şunları kaydetti; "Yargısının tarafsız ve bağımsız olmadığı veya zayıf olduğu ülkelerde hukuk güvenliğinden bahsedilemez. Hiç kimse hele hele devlet ve iktidar temsilcileri yargıyı zan ve tahakküm altında bırakıcı tavır ve davranışlarda bulunmamalıdır. Yargı iç ve dış siyasetin aracı veya malzemesi değildir, olmamalıdır.

"Liyakat ilkelerine uyulmalı"

Her dönemde yargı ele geçirilmesi gereken bir kale olarak görülüp iktidar sahiplerince liyakat, hakkaniyet ve adalet ilkeleri bir yana bırakılıp kendi, fikir, düşünce ve inanç paydaşlarına kadro yollarının açıldığı bilinen bir gerçektir. Yargıda kadrolaşmanın vahametini çok yakın geçmişte görmemize rağmen hata maalesef halen devam etmektedir. Bu hatadan derhal vazgeçilmeli, devletin temel niteliklerine bağlı olan her fikir, düşünce ve inanç sahibinin liyakat ve hakkaniyet ilkeleri doğrultusunda görev yapabilmesi sağlanmalıdır."

Öte yandan çelenk sunumuna Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz’ın yanı sıra baro üyeleri ve çok sayıda avukat katıldı.

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy-Tevfik Kul

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi