Advert

ORDU KİVİSİ DALINDA SATILDI!

ORDU KİVİSİ DALINDA SATILDI!
ORDU KİVİSİ DALINDA SATILDI! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Yalova'dan sonra en çok kivi üreten il olan Ordu'da kivi hasadına başlayan üreticiler kasaları kiviyle doldurdu. Fiyatın iyi olması ve pazar sorunu yaşanmaması ise üreticileri memnun etti.

Beklenen hasat başladı

 

Geçtiğimiz yıla göre bin ton daha fazla kivi beklenen Ordu'da fiyatların da artmasıyla üreticiler neşe içerisinde hasat işlemini gerçekleştirmeye başladı.

Ordu'da fındıktan sonra en çok gelir getiren ürün olan kivi hasadına başlayan üreticiler, hiçbir pazar sorunu yaşamadan ürününü satabiliyor.

"8 bin ton rekolte bekliyoruz"

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, üreticilerin kivi hasadına başladıklarını belirterek; "Kivi hasadı başladı. Üreticilerimiz kivi hasatlarını yapabilirler. Hasat bir hafta içerisinde tamamlanır. Şuan tüm üreticilerimiz hasada başladı. Bu yıl daha fazla kivi var. 8 bin ton civarında kivi rekoltesi bekleniyor." dedi.

Fiyatlar memnun ediyor

Kivi fiyatlarındaki artışa da değinen Uzunlar, yaklaşık yüzde 50'lik bir yaşandığını söyledi. Geçtiğimiz yıl 4 liraya satılan 90 gram ve üzeri kivi 6 liradan, 70-90 gram arasındaki kivinin 3 buçuk liradan ve 50-70 gram arasındaki kivilerin ise bir liradan piyasaya satılacak.

"Muhafaza önemli"

Üreticilerin topladıkları kiviyi iyi muhafaza etmesi gerektiğini de aktaran Uzunlar, "Hasat serin bir havada yapıldıktan sonra kivinin depolanması oldukça hassas. Hasat sonrası toplanan ürünler açıkta ve güneşe maruz kalacak şekilde bekletilmemelidir. Bahçeden taşınma zamanına kadar gölgede bekletilmelidir. Hasat edilen kivi çuval, sepet veya yere atılmamalı, direkt olarak plastik kasalara zedelenmeden boy ve kalitelerine göre sınıflandırılarak istiflenmelidir." diye konuştu.

"Pazar sorunu yok"

Ordu kivisinin artık marka olduğunu, tüm üreticilerin bu markaya sahip çıkması gerektiğini söyleyen Uzunlar, sözlerini şöyle tamamladı; "Ordu kivimizin aroması ve kalitesi ortada. Zaten coğrafi işaret almış bir ürün. Kivimizin tamamı dalındayken satılıyor. Hiçbir pazar sorunumuz da bulunmuyor."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fatsa galibiyete alıştı!
Fatsa galibiyete alıştı!
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ